Malowanie kostki brukowej - co trzeba wiedzieć?
Kostka brukowa to trwały i wdzięczny materiał, stąd jego duża popularność. Niestety z biegiem lat podjazd lub weranda nie wyglądają już tak dobrze jak na początku. Mają na to wpływ promienie UV, zmiany temperatur, warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie. Na szczęście odpowiednio przeprowadzone malowanie kostki brukowej może przywrócić jej utraconą świetność. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego w ogóle warto od czasu do czasu odświeżać ścieżkę lub taras, co jest do tego potrzebne i jak można zrobić to samemu.

Specjalistyczna farba do kostki brukowej - dlaczego warto jej użyć?
Jednym z etapów renowacji kostki brukowej jest malowanie. Zastanawiasz się, kiedy i po co odświeża się kolor? Przyjrzyj się ścieżce do swojego domu. Jeśli została położona dawno temu, na pewno widzisz, że jej odcień nie jest już tak intensywny jak na początku. Być może pojawiły się na niej plany i inne mało estetyczne elementy, na przykład mech. To naturalne, że z biegiem lat kolor kostki blaknie, a jej powierzchnię “zdobią” ślady użytkowania. Kostka brukowa jest mocno narażona na działanie promieni słonecznych i to nie tylko latem. Promienie UV wpływają na nią przez cały rok, przez co traci swój świeży wygląd. Także warunki atmosferyczne typu odpady deszczu i śniegu, czy też ujemne temperatury nie są bez znaczenia dla kondycji Twojej ścieżki. Malowanie kostki brukowej jest więc od czasu do czasu konieczne choćby dlatego, że na tłustych plamach lub mchu można się łatwo poślizgnąć. Poza tym wszelkie zabrudzenia lub nierówności mogą zamienić się w pęknięcia, co w konsekwencji prowadzi do wymiany kostki brukowej. Brudna, zarośnięta i popękana ścieżka to również kiepska wizytówka ogródka, która szpeci cały dom.
Co jest potrzebne do malowania kostki brukowej?
Oprócz wysokiej jakości farby do malowania kostki brukowej, która odświeży jej kolor, przedłuży żywotność i sprawi, że przez naprawdę długi czas nie będzie trzeba powtarzać tej czynności, należy przygotować jeszcze impregnat do kostki brukowej oraz odpowiedni sprzęt i akcesoria. Ponieważ przed malowaniem kostka wymaga umycia, trzeba przygotować węża ogrodowego i szczotkę. Do właściwej pracy potrzebna będzie tacka, wałek malarski z przedłużką oraz duże pędzle lub - jeśli powierzchnia jest naprawdę spora - agregat malarski. Rozumiemy, że nie każdy dysponuje takim urządzeniem, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej wypożyczalni lub zapoznania się z ofertą agregatów do malowanie natryskowego z naszego sklepu.
Jak zrobić to samemu, czyli malowanie kostki krok po kroku
Gdy już przygotujesz sobie wszystkie niezbędne akcesoria:
- Zamieć, a następnie oczyść powierzchnię kostki, używając węża ogrodowego i poczekaj aż wyschnie.
- Jeśli jest taka konieczność, nanieś specjalny preparat do czyszczenia kostki brukowej.
- Nanieś impregnat do kostki brukowej i poczekaj aż wyschnie.
- Wylej farbę na tackę i za pomocą wałka rozprowadź ją od najdalszego zakątka malowanej powierzchni i zmierzaj w przeciwną stronę lub użyj agregatu malarskiego (wtedy możesz pominąć następny krok).
- Poczekaj aż farba wyschnie, a następnie pędzlem uzupełnij ewentualne luki wokół krawędzi.
- Jeśli zachodzi potrzeba, nanieś kolejną warstwę. Zrób to jednak dopiero wtedy, kiedy poprzednia będzie całkowicie sucha. Po mniej więcej 3-4 godzinach powierzchnia kostki będzie gotowa do użytkowania.
Malowanie kostki brukowej po kilku latach eksploatacji jest niezbędne, jeśli nadal chcesz cieszyć się zadbanym i bezpiecznym dla domowników podjazdem lub tarasem. Na szczęście jest to czynność mało skomplikowana i dysponując odpowiednim sprzętem, można się tego podjąć na własną rękę, Gwarancją spektakularnego efektu jest użycie odpowiednich preparatów, takich jak farba do kostki brukowej BEKERFARB.