Domowa aktywność Polaków - ćwiczenia rozciągające i angażujące całe ciało - podpowiadamy jakie wykonywać!
Jak radzić sobie z aktywnością fizyczną w domu? Co robić i o czym nie zapominać, by efekty pozwalały utrzymać się w formie i zachować sylwetkę? Postaramy się podsunąć kilka pomysłów.

Zawsze zaczynaj od rozgrzewki
Jeśli planujesz intensywne ćwiczenia, nawet krótkie, zawsze wcześniej wykonaj kilka powtórzeń spokojnie. Tak, aby aktywizować mięśnie, ale jeszcze ich nie nadwyrężać. Taka prosta rozgrzewka pomoże nie tylko w późniejszym wejściu na bardziej intensywny poziom, ale i w zmniejszeniu ryzyka kontuzji.
Stretching jest ważny
Nieco rozciągania przyda się każdemu. Poprawia to zakres ruchu, co przekłada się zarówno na efektywność ćwiczeń (łatwiejsze dostosowanie się do techniki), jak i w życiu codziennym (kto nie zna problemów ze spiętymi mięśniami szyi, a przecież wiele osób ma pospinane całe ciało). Rozciąganie warto robić przed treningiem, choć po ćwiczeniach tez nie zawadzi. Co jakiś czas warto tez zrobić serię ćwiczeń stretchingowych zamiast zwykłego dnia treningowego.
Korzystaj z akcesoriów
Choć ćwiczenia bez przyrządów są w pełni możliwe i można w ten sposób uzyskiwać niezłe rezultaty, akcesoria fitnessowe bywają bardzo przydatne. Warto więc zajrzeć na ProSportowy.pl i przeglądnąć ofertę sklepu pod kątem własnych potrzeb. Przydatne mogą być m.in. gumy fitness (sprawdzają się m.in. w ćwiczeniach rozciągających, ale też wzmacniających), piłki fitness (których zakres zastosowań jest znacznie większy, niż można by sądzić), hantelki (jako małe obciążenia do ćwiczeń dynamicznych) czy kettle (jako większe ciężary, do ćwiczeń siłowych).
Czy w krótkim treningu można maksymalizować efekt?
Co do zasady, zbyt krótki trening to za mało. Z drugiej strony lepiej krótki niż żaden. Natomiast bez względu na czas trwania ćwiczeń, warto rozważyć wprowadzenie do planu treningowego tabaty, o której można przeczytać m.in. w artykule „Na czym polega tabata - interwałowy trening metaboliczny?”.
Tabata z założenia składa się z ośmiu dynamicznych, dwudziestosekundowych serii, pomiędzy którymi następują dziesięciosekundowe przerwy. W oryginale każda seria jest identyczna, choć branża fitnessowa często wprowadza dwa rodzaje ćwiczeń, następujących naprzemienni. To jednak sprawa drugorzędna, ważniejsze jest to, ze w ten sposób mobilizuje się organizm do intensywnej pracy i szybko podnosi wydajność wykonywanych ćwiczeń. Jeśli ten tryb ćwiczeń prowadzony jest regularnie, efekty są naprawdę widoczne.