Sejmik Dolnośląski wsparł Strajk Kobiet
REGION. Sejmik Województwa Dolnośląskiego na swojej XXIII Sesji przyjął specjalny apel dotyczący postanowienia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 22 radnych dolnośląskich było ZA, 5- wstrzymało się a 7 radnych Sejmiku było PRZECIW( sześciu radnych PiS i radna Nowoczesnej +). Na sali obrad niewielu było radnych. Większość ze względu na zagrożenie pandemiczne wybrało formę zdalną brania udział w Sesji. Głosowanie podzieliło także radnych z Zagłębia Miedziowego. Apel poparł radny PiS Piotr KARWAN a jego klubowi koledzy: Jacek BACZYŃSKI i Paweł KURA wstrzymali się od głosowania.

Radni wyrazili w nim sprzeciw wobec złamania tzw. kompromisu aborcyjnego oraz dali wyraz solidaryzowania się z protestującymi. Do poparcia apelu udało się przekonać nie tylko opozycję, ale też część radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Apel to inicjatywa współrządzącego na Dolnym Śląsku klubu Bezpartyjni Samorządowcy i szefa klubu Dariusza STASIAKA. Sejmik wyraził w dokumencie niepokój związany z naruszeniem kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, co zdaniem samorządowców pozbawiło kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości. Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju.
Stanowisko Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji
Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża niepokój wobec skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W jego efekcie w całym kraju wybuchła fala protestów i społecznego oburzenia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że to właśnie w niebezpiecznym czasie pandemii tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice w celu zamanifestowania swoich poglądów.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.
Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju.