Tarcza 6.0 - 5000 zł dotacji dla przedsiębiorców
REGION. Od 20 grudnia, przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotację w ramach tarczy antykryzysowej 6.0 noszącej miano „tarczy branżowej”. O środki w wysokości 5000 zł mogą ubiegać się zarówno samozatrudnieni, jak i mikro- i mali przedsiębiorcy. Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji jest co najmniej 40-procentowy spadek obrotów w październiku lub listopadzie 2020 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca z roku 2019.

Dotacja wypłacana będzie tym przedsiębiorcom, którzy przeważającą działalność gospodarczą prowadzą pod jednym z 40 kodów PKD zapisanych w ustawie – są to m.in. branże gastronomiczna, weselna, fitness, targowa, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowa, fotograficzna, fizjoterapeutyczna i edukacyjna. Przepisy dotyczące zwrotu dotacji zostały skonstruowane w sposób niemal identyczny, jak w przypadku tzw. bezzwrotnej pożyczki, która była udzielana w kwietniu. Kwota dotacji podlega umorzeniu w przypadku, gdy przedsiębiorca kontynuuje prowadzenie działalności przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia. Będzie ono następować automatycznie, bez potrzeby składania żadnych wniosków. Pomoc finansowana jest z Funduszu Pracy, tak więc wnioski składać należy za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy. Należy dodać, że powyższa dotacja to tylko jeden z elementów kolejnej wersji tarczy – innymi są m. in. zwolnienie z ZUS za listopad i grudzień czy dodatkowe świadczenie postojowe.
- Ideą tarczy 6.0 było, żeby pomoc trafiała do tych branż, które są najbardziej dotknięte epidemią. Szacujemy, że ze wszystkich przygotowanych w tarczy 6.0 rozwiązań skorzysta ok. 200 tys. przedsiębiorców i blisko 370 tys. pracowników - powiedział senator Krzysztof Mróz.
W przygotowaniu są już kolejne programy pomocowe, w tym, zapowiedziany przez premiera Jarosława Gowina, program dla gmin górskich i regionów turystycznych, które zostały poszkodowane w związku z obostrzeniami wprowadzonymi na czas świąt i ferii zimowych.
- Będziemy także rozszerzać listę podmiotów uprawnionych do otrzymania rządowej pomocy, wpisując nowe kody PKD. Czekamy także na decyzję Unii Europejskiej, która pozwoli uruchomić duże środki na utrzymanie miejsc pracy dla przedsiębiorców z branż szczególnie dotkniętych wprowadzonymi obostrzeniami. Ta część pomocy będzie realizowana w ramach Tarczy Finansowej 2.0 przez Polski Fundusz Rozwoju. Skupi się ona na dofinansowaniu wynagrodzeń oraz pokrywania części kosztów stałych prowadzenia działalności gospodarczej.” - dodał senator Krzysztof Mróz, członek senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.