Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak radzi sobie branża deweloperska w czasie pandemii?

Rok 2020 był ogromnym ciosem dla światowych gospodarek. Pandemia Covid-19, lockdown i większa ostrożność przy wydawaniu pieniędzy sprawiły, że wiele branż zamarło lub w najlepszym wariancie widocznie spowolniło. Do tej drugiej grupy zaliczyć można branżę deweloperską. Sprawdźmy, jak deweloperzy radzą sobie w czasie pandemii.

Jak radzi sobie branża deweloperska w czasie pandemii?

Branża deweloperska przed pandemią

Kryzys gospodarczy związany z obostrzeniami pandemicznymi był sporym ciosem dla rynku nieruchomości. Przed pojawieniem się Covid-19, cały sektor rozwijał się bardzo prężnie, notując kolejne rekordowe lata zarówno pod względem sprzedawanych mieszkań, jak i kwoty generowanego obrotu. Sytuację branży deweloperskiej przed wybuchem pandemii najlepiej obrazują liczby. W całym 2019 roku deweloperzy sprzedali ponad 65 tysięcy nowych mieszkań to najlepszy wynik od lat.

Deweloperzy sprzedają mniej mieszkań, ale sprzedają

Analizując dane dotyczące sprzedaży mieszkań za rok 2020 można dostrzec kilka ciekawych rzeczy. Pierwszą jest ogromny popyt na początku roku. Dobra koniunktura sprawiła, że styczeń oraz luty były rekordowe pod względem sprzedaży nieruchomości sprzedano ich o ponad 10% więcej niż rok wcześniej. Wszystko wyhamowało w marcu, kiedy odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Dla deweloperów był to prawdziwy cios, a sprzedaż nieruchomości spadła. Co ciekawe, nie wpłynęło to znacząco na ceny dostępnych nieruchomości deweloperzy wykazali się sporą cierpliwością i nie podejmowali nerwowych ruchów mających na celu wyprzedanie mieszkań.

Druga połowa 2020 roku to już znacznie lepsze wyniki deweloperów. Ceny mieszkań ustabilizowały się już na określonym poziomie, podobnie jak wskaźnik sprzedaży. Jak zaznaczają sami deweloperzy: sprzedają mieszkania, ale mniej. Robią jednak wszystko, by sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii. Na stronie obido można znaleźć bogatą ofertę mieszkań i domów z rynku pierwotnego.

Rynek nieruchomości 2021

Optymizm deweloperów nie jest przesadzony. Jak pokazują dane, zainteresowanie nowymi nieruchomościami nie maleje i są duże szanse na powrót na ścieżkę wzrostu. Jednak nowe okoliczności wymuszają na deweloperach nowe metody działania. Dotyczy to przede wszystkim cyfryzacji procesów marketingowo-sprzedażowych. Przed wybuchem pandemii, sprzedaż nieruchomości opierała się głównie na pracy pośredników i doradców. Dzisiaj ze względu na obostrzenia ich rola zmalała, a większość działań przeniosła się do Internetu.

Atrakcyjne oferty mieszkaniowe

Na dużą popularność nieruchomości z rynku pierwotnego wpływa także bardzo bogata oferta mieszkań i domów. Deweloperzy budują zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta, dzięki czemu każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. Najbardziej popularnymi lokalizacjami, w którym powstają coraz to nowsze inwestycje, są takie miasta, jak: Kraków, Wrocław, Warszawa, Trójmiasto, Poznań oraz Łódź. Deweloperzy stosują liczne udogodnienia na osiedlach, tak aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort codziennego życia. Nie zapominają również o środowisku i uwzględniają różne ekologiczne rozwiązania, w tym: panele fotowoltaiczne, ogrody deszczowe, filtry antysmogowe czy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Deweloperzy, którzy szybko zaadaptują się w nowych warunkach na pewno nie stracą, nawet w czasach pandemii. Nie oznacza to jednak, że będzie to łatwy rok dla całej branży. Na szczęście na horyzoncie nie widać widma upadku najważniejszych graczy, widać tam raczej coraz większe światełko w tunelu.