Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Książki prawnicze - zalety z czytania

Gdy byłam jeszcze dzieckiem i odwiedzałam wujka, który był sędzią, zawsze swoje kroki kierowałam do jego pokaźnej biblioteczki z setkami książek. Jako początkującego książkoholika ta część mieszkania stanowiła swoiste Eldorado. A dodatkową fascynację wzbudzała część, gdzie znajdowały się książki dla prawników, książki z dziedziny prawa. Nie tylko budowały pewien autorytet, ale także stanowiły wstęp do jakiegoś odrębnego, ciekawego świata.

Książki prawnicze - zalety z czytania

Wartości z czytania

Czytanie książek samo w sobie ma wiele zalet - rozwijanie wyobraźni i kreatywności, wzbogacanie słownictwa i odkrywanie nowych horyzontów. Erudycja kiedyś była jednym z istotniejszych cech człowieka inteligentnego, dlatego warto ją również promować i stosować w dzisiejszych czasach. Człowiek oczytany nie tylko ma szerokie pole do dyskusji, ale także posiadając określoną wiedzę - może wstrzymać się z pochopnymi osądami. Jeśli do tego sięgamy po książki naukowe, książki dla prawników czy futurystyczne - rozwijamy swoje rozumienie świata sensu stricte i z pewnością daje nam to możliwość lepszego funkcjonowania w społeczeństwie oraz świecie pełnym fake newsów.

Czemu prawnik powinien czytać

Często wydaje nam się, że skoro poświęciło się wiele lat na zdobywanie wiedzy, do tego odbyło się praktyki w zawodzie - jest to wystarczający start do zdobywania doświadczenia w pracy zawodowej. Nie ma jednak chyba zawodu, który nie wymagałby ciągłego doszkalania się, poszerzania umiejętności czy zapoznawania się z nowinkami świata zawodowego. Praca prawników - niezależnie czy jest to radca prawny, sędzia, prokurator - wymaga szczególnej staranności o poszerzanie i aktualizowanie swojej wiedzy. Warto sięgać po książki filozoficzne, socjologiczne czy teoretyczne książki z zakresu prawa, bo pozwalają na ujrzenie szerszego kontekstu zagadnienia, na którym pracujemy. 

Co roku na rynku wydawniczym książek dla prawników ukazuje się wiele tytułów, będących zarówno aktualizacją dotychczasowych przepisów, jak również pozycji z natury teoretycznej. Zapoznawanie się z literaturą z gatunku książki - Prawo ma wielkie znaczenie zwłaszcza dla sędziów. Przykładowo, jeśli będę oni bazować jedynie na lekturze orzeczeń Sądu Najwyższego, z pominięciem zapoznawania się z analiz naukowych na temat opracowywanego tematu, będą ono ograniczeni, co skutkować może wydawaniem złych wyroków. 

Prawo dla każdego

Książki dla prawników nie są zarezerwowane jedynie dla tej grupy zawodowej. Czytanie książek dla prawników przez każdego z nas może również być przydatne. Szczególnie warto zapoznać się z kodeksem cywilnym, kodeksem pracy czy zbiorami wzorów i pism. Język prawniczy nie jest łatwy, ale należy pamiętać o zasadzie, że nieznajomość prawa szkodzi. Do tego, jeśli znamy swoje prawa z zakresu np. prawa własności, prawa spadkowego czy prawa rodzinnego, łatwiej nam się poruszać w dzisiejszym świecie. Znając prawo, trudniej nas wykorzystać czy wprowadzić w błąd. Należy jednak pamiętać, aby wybierać takie książki prawnicze, które zostały wydane niedawno. Im późniejszy rok wydania - tym lepiej.

W liceum miałam możliwość zapoznania się z elementami prawa (głównie cywilnego) z powodu profilu utworzonej klasy. Dziś bardzo cenię to doświadczenie, jako iż dało mi możliwość bycia bardziej świadomym swoich praw człowiekiem. Zapoznało mnie także z językiem prawniczym, co ułatwia mi dzisiaj czytanie przepisów, kodeksów itp. I o ile niewiele ludzi ma taką możliwość, zachęcam jednak aby rozpocząć swoją przygodę z książkami dla prawników.