Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Technologia w straży pożarnej

Wyposażenie jednostek straży pożarnej to nie tylko siekiery i węże. Wśród akcesoriów znaleźć można zaawansowane urządzenia, które pomagają ratować ludzkie życie.

Technologia w straży pożarnej

Wąż, drabina i specyficzny kombinezon to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o sprzęcie strażackim. Współczesne wyposażenie jest dużo bogatsze. Znajdziemy w nim profesjonalny ekwipunek do nurkowania, wspinaczki, a także drony, systemy komunikacji radiowej czy pirometry. Wszystko to ma na celu jak najlepsze rozeznanie się w sytuacji przed dotarciem na miejsce akcji (łączność), ale również w trakcie misji (drony czy pirometry). Jak w praktyce wykorzystuje się te urządzenia?

Pirometr graficzny — wiesz czego się spodziewać

Pirometr to sprzęt wielkości latarki lub dużego smartfona. Dzięki systemowi termowizji umożliwia wykrycie wysokiej temperatury. Jest to udoskonalona wersja radiometru punktowego, który w niektórych sytuacjach nie sprawdzał się lub dawał nieprawdziwe wyniki. W sytuacji, gdy strażak znajduje się w płonącym budynku i musi otworzyć drzwi, może posłużyć się specjalistycznym urządzeniem do sprawdzenia, co się za nimi dzieje. Uniknie sytuacji, w której buchnie na niego, ogień zagrażając życiu.

Pirometry różnią się ceną i funkcjonalnością. Wydaje się jednak, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i chroni strażaków przed niebezpieczeństwem. Na rynku dostępne są rozwiązania, które wykorzystują mikrokamerę termowizyjną. Dzięki niej można wykryć wzorce rozkładu ciepła, zmierzyć temperaturę, a także zapisać obrazy w celu ich raportowania. Strażak wie, gdzie znajduje się źródło ognia, gdzie jest on najsilniejszy, a także może udokumentować swoje decyzje, zapisując obraz na wbudowanej pamięci.

Łączność to podstawa skutecznej koordynacji działań

Kontakt na numer alarmowy to często początek pracy strażaków. Jednostka ratunkowa może wyruszyć do zdarzenia samodzielnie lub w większym gronie, utrzymując komunikację radiową. Każdy porozumiewa się miedzy sobą, a także w ramach konkretnej brygady. Do tego celu wykorzystuje radiotelefon. Jest to urządzenie, które zapewnia ciągłą i niezakłóconą komunikację. Raportowanie z miejsca akcji, bywa trudne, ale to konieczność. Ważne jest, aby jakość brzmienia była wysoka, a połączenie silne. Sprawna komunikacja to skuteczne działanie z zewnątrz i wewnątrz miejsca zdarzenia.

Radiotelefony instalowane są w wozach strażackich, ale to także urządzenia ręczne. Istnieją specjalne rodzaje etui, które chronią np. przed zamoknięciem w trakcie intensywnych opadów deszczu lub zadania na zbiorniku wodnym. Ważna jest funkcjonalność, czyli np. możliwość współpracy z urządzeniami analogowymi i cyfrowymi. W efekcie do pracy w obu trybach wystarczy tylko jeden przekaźnik. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają przerwanie rozmowy, aby nadać krytyczne informacje dokładnie wtedy, kiedy jest to niezbędne. Warto zadbać o sprawną komunikację, jaką zapewni wysokiej klasy sprzęt.

Nowe technologie dla starszych rozwiązań (komunikacja radiowa) wpływają na jakość pracy. W przypadku ulepszeń (pirometr) mamy do czynienia z rozwiązaniami, które przypominają te z filmów Sci-Fi. W obu wypadkach urządzenia mają poprawić efektywność pracy strażaków i maksymalnie obniżyć ryzyko narażenia zdrowia lub życia.