Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Walczą o miejsca w Radzie Nadzorczej KGHM

REGION. Siedmiu kandydatów walczy o trzy mandaty w nadzorze KGHM. Miedziowa Solidarność wystawiła trzech kandydatów, ZZPPM – dwóch, pozostałych dwóch liderów związkowych zawiązało koalicję: Leszek Hajdacki z MZZPPM startuje wspólnie z Janem Młynarczykiem z KZZPD. Wybory reprezentantów miedziowej załogi w Radzie Nadzorczej zaplanowano na 28 i 29 kwietnia. Uprawnieni do głosowania są wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej. Oznacza to, że w wyborach mogą wziąć udział ponad 34 tysiące osób.

Walczą o miejsca w Radzie Nadzorczej KGHM

Kandydatów prezentujemy w porządku alfabetycznym i zgodnie z kolejnością na liście wyborczej.

Nr 1 – Józef Czyczerski – PRZEWODNICZĄCY KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” O/ZG RUDNA

Od 42 lat związany z ZG Rudna. Ma wykształcenie średnie techniczne. Oprócz przewodzenia Solidarności na Rudnej jest też przewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”. Po raz pierwszy wybrany przez pracowników do nadzoru KGHM w 1999 roku. Od tamtej pory uzyskiwał mandat załogi przez kolejne kadencje. W latach 2005-2008 piastował funkcję sekretarza Rady Nadzorczej i przewodniczącego jednej z komisji. W 2009 roku przewodził strajkowi załogi przeciwko prywatyzacji spółki. W konsekwencji, w kolejnych latach, mimo wyboru przez pracowników na następną kadencję, ministrowie Skarbu Państwa trzykrotnie nie powołali go do rady nadzorczej. W tym czasie władze KGHM podjęły kilka nietrafionych decyzji. Dotychczasowa działalność związkowca w powiązaniu ze zdobytą wiedzą gwarantują pracownikom bezpieczeństwo zatrudnienia i należytą kontrolę nad spółką. Dla niego dbałość o interesy pracowników jest tożsama z interesem firmy.

Nr 2 – Przemysław Darowski – PRZEWODNICZĄCY KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRZY POL-MIEDŹ TRANS

Z Pol-Miedź Trans związany od 24 lat. Ma wykształcenie wyższe. Tytuł magistra obronił na wydziale mechaniki i budowy maszyn Uniwersytetu Zielonogórskiego, a inżyniera na tym samym kierunku, lecz na Politechnice Zielonogórskiej. Pracę zawodową rozpoczął w 1997 roku w Zakładzie Transportu Kolejowego w Żukowicach (późniejsze Pol-Miedź Trans) jako ślusarz. Od 2001 roku pracował jako specjalista ds. taboru kolejowego w PMT. W latach 2003-2004 kierował działem planowania i rozliczeń remontów oraz kontroli remontów. W latach 2005-2006 pełnił funkcję kierownika wydziału eksploatacji w Głogowie. Od 2006 roku pracował jako komisarz odbiorczy działu utrzymania wagonów. Przez wiele lat swojej pracy w Pol-Miedź Trans był przewodniczącym komisji egzaminacyjnej przy PMT. W latach 2017-2019 pełnił funkcję grupowego społecznego inspektora pracy. Obecnie jest przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Pol-Miedź Trans, członkiem Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” i członkiem Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Nr 3 – Leszek Hajdacki – PRZEWODNICZĄCY MIĘDZYZAKŁADOWEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW POLSKIEJ MIEDZI

W KGHM O/ZG Rudna pracuje od 42 lat. W tym czasie, przez cztery kadencje reprezentował załogę Polskiej Miedzi w Radzie Nadzorczej spółki. Niepowołany do nadzoru na VIII kadencję mimo dokonanego wyboru przez załogę. Warto nadmienić, że w tym czasie władze spółki podjęły nietrafione decyzje dotyczące inwestycji zagranicznych. Hajdacki ma wykształcenie wyższe techniczne. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania –The Polish Open University w Warszawie i Uniwersytetu Zielonogórskiego w zakresie zarządzania strategicznego i finansów. Ukończył studia podyplomowe na wydziale prawa administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie prawa gospodarczego i handlowego oraz na wydziale geoinżynierii, górnictwa i geologii Politechniki Wrocławskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdał egzamin przed komisją Ministra Skarbu Państwa dla kandydatów do rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Podkreśla, że największą wartością Polskiej Miedzi są zatrudnieni w spółce pracownicy i ich rodziny.

Nr 4 - Jan Młynarczyk – PRZEWODNICZĄCY KRAJOWEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW DOŁOWYCH KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

Karierę zawodową rozpoczął w 1981 roku, podejmując pracę w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG Rudna. Od 1985 roku w O/ ZG Polkowice-Sieroszowice. Przez 17 lat służył jako ratownik górniczy, przez wiele lat pełnił funkcję zastępowego. W roku 1996 został powołany na przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KGHM Polska Miedź S.A. O/ ZG Polkowice-Sieroszowice. W 2002 roku, gdy został utworzony Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Dołowych KGHM, w skład którego wchodzą związki działające na O/ZG Polkowice-Sieroszowice, O/ZG Lubin, O/ZG Rudna, został jego przewodniczącym. Funkcję tę pełni do dzisiaj. Ukończył studium Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Startuje do nadzoru, by – jak twierdzi – przywrócić kontrolę społeczną nad miedziowym gigantem.

Nr 5 – Dariusz Skwarek – PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO

W KGHM ZANAM Wieloletni pracownik KGHM ZANAM S.A. Działacz związkowy i społeczny. Przewodniczący Zarządu Zakładowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przy KGHM ZANAM. Członek Prezydium Rady ZZPPM, gdzie aktywnie zabiega o poprawę warunków pracy i płacy dla pracowników spółek z Grupy Kapitałowej KGHM. Zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty ds. serwisu pod ziemią. Znany w środowisku lokalnym jako trener z licencją UEFA B i wychowawca wielu młodych piłkarzy. Stanowczy, konsekwentny i zawsze dążący do celu. Znający problemy spółek Grupy Kapitałowej, o których los i lepszy byt chce walczyć na szczeblu Rady Nadzorczej. Dostrzegający problem braku głosu spółek w Radzie Nadzorczej, co przekłada się na niskie zyski spółek a w konsekwencji zarobki ich pracowników względem pracowników KGHM Polska Miedź S.A.

– – –

Nr 6 – Bogusław Szarek – PRZEWODNICZĄCY KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” O/ZG POLKOWICE-SIEROSZOWICE

Od 39 lat pracuje w KGHM. Zatrudniony na stanowisku ślusarz-mechanik. Ma wykształcenie średnie techniczne. W 1992 roku został wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” O/ZG „Sieroszowice”. Po połączeniu kopalni Sieroszowice i Polkowice od 1996 roku przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność O/ZG Polkowice-Sieroszowice. Jest też wiceprzewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”. Członek i skarbnik Rady Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Od 2018 roku w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Długoletnie zatrudnienie w KGHM i zajmowanie się sprawami pracowniczymi są gwarantem dużej wiedzy o Polskiej Miedzi, a funkcja skarbnika gwarancją uczciwości. Wieloletnia działalność na rzecz ludzi pracy w związku zawodowym została nie raz pozytywnie oceniona wyborem na kolejne kadencje na przewodniczącego Komisji Zakładowej i Rady Nadzorczej. W 2012 roku pracownicy wybrali go na przedstawiciela w Radzie Nadzorczej. Doświadczenie i wyczucie spraw pracowniczych wykorzysta dla dobra załogi i KGHM.

Nr 7 – Ryszard Zbrzyzny – PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU MIEDZIOWEGO

Z Polską Miedzią związany od ponad 40 lat. Współzałożyciel Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Jeden z głównych organizatorów strajku w obronie polskości Polskiej Miedzi, podczas którego stał na czele Międzyzwiązkowego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Reprezentował załogę w Radzie Nadzorczej KGHM drugiej kadencji. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył studia MBA uzyskując tytuł magistra ekonomii z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Studiował również na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uzyskał tytuł: mgr inż. górnik podziemnej eksploatacji złóż. Przez sześć kadencji Sejmu RP pełnił mandat posła ziemi dolnośląskiej. Pracował m.in. w komisjach Skarbu Państwa oraz Finansów Publicznych. Wielokrotnie też podczas debat zabierał głos w sprawach dotyczących Polskiej Miedzi i Zagłębia Miedziowego. Swoją walkę o zniesienie podatku od kopalin doprowadził do Trybunału Konstytucyjnego.

Nazwiska nowych przedstawicieli załogi w nadzorze powinniśmy poznać w piątek 30 kwietnia.