Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

ABC zakupu mieszkania

Zakup mieszkania to ważna inwestycja na lata. Przed podjęciem decyzji o zakupie musimy zdefiniować nasze potrzeby mieszkaniowe, możliwości finansowe oraz oczekiwania względem własnego lokum. Podpowiadamy, jak najlepiej zabrać się do tematu, tak aby sam proces zakupu był szybki i przyjemny.

ABC zakupu mieszkania

Określenie własnych potrzeb

Najlepiej zacząć od zadania sobie podstawowych pytań: w jakiej dzielnicy i na którym osiedlu chcemy zamieszkać? Jaki metraż powinno mieć nasze mieszkanie, z ilu pokoi powinno się składać? Czy zależy nam na konkretnej kondygnacji? Czy zależy nam na jakichś szczególnych udogodnieniach? Mieszkanie ma być z rynku pierwotnego czy wtórnego? Dzięki jasno sprecyzowanym potrzebom zaoszczędzimy czas na selekcję ofert na rynku nieruchomości.

Rynek pierwotny czy wtórny?

To podstawowe kryterium wyboru, które determinuje dalsze poszukiwania. Mieszkania w każdej z tych opcji mają swoich zwolenników i przeciwników. Zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera wiąże się z innymi kosztami i procedurami niż zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Duży wpływ na wybór ma również chęć zamieszkania na nowoczesnym osiedlu budowanym według najnowszych technologii. Deweloperzy w Legnicy https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/s/legnica/ proponują rozwiązania architektoniczne oraz standard budynków, które wyróżniają ofertę na rynku.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Analiza zdolności kredytowej jest kluczowym etapem w drodze do zakupu własnego mieszkania. Starając się o kredyt hipoteczny, musisz posiadać również wkład własny. Co ważne, nie muszą to być tylko własne oszczędności. Możesz także przedstawić w banku środki pozyskane od najbliższych w formie darowizny, jak działka, książeczka mieszkaniowa czy inna nieruchomość.

Ważne jest także posiadanie stałego źródła utrzymania, przez co w najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank udzielający kredytu bierze pod uwagę wysokość miesięcznych dochodów, liczbę osób na utrzymaniu, limity kart kredytowych oraz średnią stałych kosztów utrzymania.

Wizja lokalna

Po określeniu możliwości finansowych i wyborze oferty przychodzi moment na spotkanie z agentem nieruchomości lub pracownikiem dewelopera w celu zobaczenia mieszkania lub terenu inwestycji. Jest to moment, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje, dotyczące interesującego Cię lokalu, a także przebiegu i finalizacji transakcji. Jest to także dobra okazja poznać sąsiadów i infrastrukturę osiedla.

Niezbędna dokumentacja

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania, koniecznie zapoznaj się najpierw z księgą wieczysta nieruchomości. Z zapisów w księdze dowiesz się, czy nieruchomość jest wolna od wad prawnych, nie ma obciążonej hipoteki z tytułu kredytu lub innych zadłużeń. Warto także poprosić sprzedającego o tytuł prawny nabycia nieruchomości, a także potwierdzenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. Upewnij się także czy właściciel nie zalega z zapłatą czynszu lub podatku od nieruchomości. Jeżeli lokal nie budzi wątpliwości, można przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej, a następnie aktu notarialnego.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl