Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wiertnice i otwornice - wykorzystanie i rodzaje

Wiertnice i otwornice to grupa urządzeń niekiedy znacznie się od siebie różniących. Ich wspólną cechą jest podstawowa funkcja, czyli wiercenie otworów w rozmaitych materiałach – od drewna po glebę.

Wiertnice i otwornice - wykorzystanie i rodzaje

Do czego służą wiertnice?

Nazwy „wiertnica” i „otwornica” są w niektórych wypadkach używane zamiennie, ich przeznaczenie jest to samo – tworzenie otworów w różnych materiałach. Urządzenia te jednak znacznie różnią się między sobą wyglądem, wielkością, możliwościami i zakresem funkcji. W zależności od swojej specyfikacji i przeznaczenia radzą sobie z wykonywaniem otworów między innymi w:

  • betonie i żelbecie
  • drewnie
  • gresie
  • glazurze
  • glebie

Rodzaje wiertnic

Wśród najczęściej wykorzystywanych wiertnic znajdują się te przeznaczone do betonu, drewna, płytek i do ziemi.

  • Wiertnice do betonu

Sprawdzają się do wykonywania wiercenia nie tylko w betonowych i murowanych ścianach, ale również posadzkach i gresowych płytkach. Umożliwiają wiercenie otworów bez funkcji udarowej, ich zaletą jest również to, że nie powodują pylenia. Doskonale radzą sobie z różnymi rodzajami zbrojenia. W zależności od konkretnego przeznaczenia, stosować można wiertnice ręczne (posiadają one mniejszą moc o przedziale 1300-2200 W i nie wymagają użycia stojaka) lub te o większej mocy, wyposażone w specjalny statyw zapewniający stabilną pracę urządzenia.

  • Wiertnice do drewna

Zupełnie innym rodzajem wiertnic są otwornice do drewna, które stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdego stolarza. Pozwalają na precyzyjne wykonywanie otworów w drewnie oraz meblach: półkach, krzesłach czy stołach. Zęby tych urządzeń są wykonywane z materiałów o mniejszym poziomie twardości, na przykład hartowanej stali nierdzewnej. Z kolei kształt zębów oraz ich ilość zależy od tego, do jakiego rodzaju drewna są przeznaczone – najlepiej dopasowane wiertnice sprawią, że wykonane w drewnie otwory będą gładkie i pozbawione ostrych krawędzi.

  • Wiertnice do płytek

Wiertnice mają również zastosowanie przy wykonywaniu otworów w płytkach z gresu czy glazury. Tego typu urządzenia są w stanie przewiercać materiał różnej grubości: od płyt kilkumilimetrowych po trzycentymetrowe blaty. Część otwornic dedykowana jest do pracy „na sucho”, inne przeznaczone są do wiercenia „na mokro”. W pierwszym przypadku nie jest konieczne nawilżanie powierzchni wodą, co jednak ma zastosowanie tylko wówczas, gdy otwór jest schowany – charakteryzuje się bowiem chropowatą powierzchnią. Użycie wody skutkuje natomiast estetycznym efektem oraz gładką nawierzchnią krawędzi otworu.

  • Wiertnice do ziemi

Urządzenia te z powodzeniem zastępują szpadel i łopatę, świetnie sprawdzając się do wykonywania otworów w glebie. Występują pod postacią wiertnic ręcznych, elektrycznych i spalinowych. Pierwsze z nich, obsługiwane manualnie, to specjalne świdry umieszczone na solidnym pręcie wyposażonym w wygodny uchwyt, wersje elektryczne natomiast wymagają podłączenia do sieci. Z kolei glebowe wiertnice spalinowe są trwalsze i posiadają dużej mocy silnik, dlatego używa się ich do bardziej skomplikowanych prac.

Wszystkie ich rodzaje znajdziesz na stronie https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/wiertnice/.