Konferencja "Samorząd i jego otoczenie" (FOTO)
SZKLARSKA PORĘBA. W sercu Karkonoszy trwa samorządowa konferencja pn. „Samorząd i jego otoczenie. Jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn? ” zorganizowana przez Związek Pracodawców Polska Miedź. - Niezwykle cieszy nas fakt, że udział w konferencji biorą udział przedstawiciele wszystkich jednostek samorządu terytorialnego Zagłębia Miedziowego, byłego województwa legnickiego - mówił Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź. - Starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie. Celem Konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat otoczenia prawnego, ekonomicznego oraz instytucjonalnego, w jakim funkcjonują samorządy, wskazanie możliwych ścieżek współpracy i wsparcia finansowego JST. Rozmawiamy na temat szans, jakie rodzi zaangażowanie wszystkich interesariuszy oraz spróbujemy opowiedzieć na pytanie o optymalne kierunki rozwoju przy wsparciu państwa i instytucji, których przedstawiciele zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konferencji. Efektywność wykorzystania dostępnych środków, metod i narzędzi dla zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego (JST) wpływa na ich kondycję, a co za tym idzie dynamikę rozwoju naszego regionu.
Biorąc pod uwagę skalę zainteresowania szefów samorządów Zagłębia Miedziowego, lista prelegentów i gości zaproszonych(poseł Wojciech Zubowski, senator Krzysztof Mróz oraz Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski i Tymoteusz MYRDA członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, to wszystko sprawia , że Konferencja Samorządowa już przechodzi do historii regionu, historii Zagłębia Miedziowego . - Moim zdaniem przebieg Konferencji, tematyka licznych prelekcji, wystąpień świadczy o odpowiedzialności samorządowców za rozwój zarówno swojego obszaru działania,jak i odpowiedzialności za rozwój całego Zagłębia Miedziowego - mówił Jerzy SZCZUPAK, burmistrz Przemkowa. - I odpowiedzialności Państwa za rozwój naszego regionu.
O Funduszach Europejskich dla samorządów FEDS w latach 2021-2027 oraz innych formach wsparcia samorządu województwa dla samorządów naszego regionu mówił obszernie Łukasz KASPRZAK, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei Łukasz KASZTELOWICZ, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przedstawił plany inwestycji środowiskowych planowanych przez Fundusz z myślą o Jednostkach Samorządu Terytorialnego.
- Gmina Kunice otworzyła się na Dolny Śląsk, a takie konferencje to okazja do skorzystania z doświadczeń innych samorządowców, możliwość dowiedzenia się o pozyskiwaniu i to skutecznym środków zewnętrznych potrzebnych do rozwoju naszej gminy - mówili zgodnie Józef PIERÓG i Ewa HOSZOWSKA gospodarze gminy Kunice . - Tutaj dowiedzieliśmy m.in. o planach inwestycyjnych Urzędu Marszałkowskiego skierowanych m.in. na naszą gminę i o planach Funduszu Ochrony Środowiska.
Senator Krzysztof MRÓZ poinformował, że niebawem zostanie ogłoszony kolejny nabór wnioskow do Programu Polski Ład. Bedzie można pozyskać spore dofinansowanie z przeznaczeniem na renowację zabytków na terenie gmin.
Dyrektor Regionu Dolnośląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego - Ewa Nowak-Iskra, omówiła strategię i plany wsparcia dla inwestycji przeprowadzanych przez samorządy.
- Przed rozpoczęciem konferencji rozmowy między samorządowcami koncentrowały się wokół "operacji węgiel" dla mieszkańców i moi koledzy z innych samorządów przekazali nam kilka cennych pomysłów na usprawnienie naszych działań w tej kwestii. Sama konferencja także dała nad konkretne odpowiedzi na kilka nurtujących nas kwestii - dodała Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic.
- Dlaczego Związek Pracodawców Polska Miedź podjął się i wziął na siebie ciężar organizowania takiej konferencji ? To bardzo proste Związek Pracodawców Polska Miedź od ponad 25 lat pracuje na rzecz rozwoju, ochrony praw i reprezentowania interesów gospodarczych, ekonomicznych i społecznych przedsiębiorców. - mówił Piotr KARWAN. - Związek zrzesza blisko 120 pracodawców z Dolnego Śląska, zatrudniających ponad 36 000 pracowników. Członkami Związku są oddziały i spółki KGHM Polska Miedź S.A oraz podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także samorządy lokalne i ich jednostki organizacyjne. ZPPM jest członkiem Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek kładzie szczególny nacisk na działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i współpracę z samorządami. Odbywa się to m.in. poprzez organizację spotkań tematycznych dotyczących społecznych celów przemysłu, zrównoważonego rozwoju regionu, gospodarki odpadami, odnawialnych źródeł energii (w tym technologii wodorowych), a także poprzez promocję dialogu społecznego jako formy pozyskiwania poparcia samorządów i społeczności lokalnych dla działalności inwestycyjnej.
fot.Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/wydarzenia/07-11-22-konferencja-w-szklarskiej-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}