O ochronie zabytków i dostawach węgla. Samorządowcy nie oszczędzali wojewody
REGION. Podczas konferencji odbywającej się pod hasłem: „Samorząd i jego otoczenie. Jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn” w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie z samorządowcami Zagłębia Miedziowego spotkał się gość specjalny- wojewoda dolnośląski Jarosław OBREMSKI. Wojewoda poinformował o uruchomieniu na Dolnym Śląsku 11 punktów odbioru przez gminy węgla. Najbliżej usytuowany zagłębia miedziowego punkt, zlokalizowany będzie prawdopodobnie w... Wołowie.

Samorządowcy dociekali wszelkich technicznych uwarunkowań zakupu węgla. U schyłku roku,kiedy kasa w gmina jest już na wyczerpaniu wysupłanie kilkuset tysięcy na zakup węgla dla wielu stanowić będzie problem. Nie każdy jest w tak dobrym położeniu jak gmina Grębocice słynąca ze swojej zamożności. Wójt Roman JABŁOŃSKI pytany o kupowanie "rządowego węgla" krótko powiedział, że wzięto z kasy Urzędu 700 tysięcy i zakupiony węgiel dla mieszkańców gminy, którzy złożą wnioski o taki węgiel.
Gminy zdecydowanie mniej zamożne mają problem: - Po pierwsze musimy w budżecie znaleźć pieniądze i to nie takie małe na zakup węgla a u schyłku roku budżet jest już na wyczerpaniu. Po drugie nie wiemy jakiej to będzie jakości opał, jaka część zostanie wybrakowana i może się okazać, że węgiel za ileś tysięcy nie znajdzie nabywców a to narazi gminy na nieodwracalne straty finansowe - mówili przedstawiciele takich gmin jak Prochowice czy Kunice.
Niestety wojewoda Jarosław OBREMSKI nie potrafił rozwiać "finansowych dylematów" samorządowców dotyczących zakupu rządowego węgla.
Ogólnie Konferencja, która dzisiaj kończy się w sercu Karkonoszy została bardzo pozytywnie oceniona przez licznie obecnych samorządowców. - Cieszę się, że do takiego spotkania doszło, wymieniamy się spostrzeżeniami. Każda jednostka samorządu terytorialnego to żywy organizm. Nie da się wszystkich samorządów wrzucić do jednego garnka czy zaszufladkować je wg. z góry ustalonego szablonu - mówił Jacek SZWAGRZYK, wójt gminy Gaworzyce. - To także okazja do tego, by otrzymywać od wojewody i podległych mu służb, informacje z pierwszej ręki i wiemy, co w swoich małych ojczyznach robić i jakie przygotowywać projekty.
W podobnych duchy wypowiadała się Karolina BARDOWSKA wójt gminy Zagrodno: - Bardzo ciekawa, merytoryczna konferencja zorganizowana przez Związek Pracodawców Polska Miedź . Z jednej strony pełna integracja samorządów bez jakichkolwiek podtekstów politycznych a z drugiej strony ogrom wiedzy przekazanej nam przez kompetentne osoby z najważniejszych instytucji na Dolnym Śląsku. Z perspektywy gospodarza gminy Zagrodno otrzymałam cenne informacje, które wcielane w życie przyczynią się do rozwoju naszej gminy.
Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna: - Jako starostowie, prezydenci. wójtowie czy burmistrzowie odpowiadamy za rozwój naszych małych Ojczyzn. A ten rozwój w dużym stopniu zależy od współpracy samorządów z rządem i jego agendami. Poruszaliśmy m.in. problemy ratowania i ochrony zabytków a w gminie Rudna przykładamy do tego ogromne znaczenie. W tych kwestiach mieliśmy wiele pytań. Poruszyłem np. kwestie opuszczonych zabytków, które z każdym rokiem popadają w ruinę, mimo, iż mają prywatnego właściciela. A tam, gdzie właścicielem są gminy, nierzadko brakuje wystarczających środków finansowych, by przywrócić świetność takim miejscom. My chcemy to zmieniać al dobre chęci nie wystarczą. Musi być konkretne wsparcie rządu. Zarówno finansowe jak i prawne.