Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Lekcje europejskie to dobry pomysł!

Młodzi chcą wiedzieć więcej. Niektórzy już w szkole średniej planują swą ścieżkę kariery i szukają możliwości założenia własnej firmy. Dla nich między innymi pomocne mogą okazać lekcje europejskie. To spotkanie, na którym przekazywana jest praktyczna wiedza o środkach z UE mających służyć podnoszeniu poziomu życia. Informacje są przydatne nie tylko dla samych uczniów, ale także ich bliskich i znajomych.

Lekcje europejskie to dobry pomysł!
Lekcja o Unii w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy

- W tym roku przeprowadziliśmy łącznie ok. 200 lekcji europejskich. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Spędzamy razem miło czas, jest ciekawie, dynamicznie, wesoło, ale przede wszystkim uczniowie wynoszą z tych zajęć cenną wiedzę – mówi Aleksandra Kukuła z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE) w Legnicy, która w grudniu poprowadziła zajęcia w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy.

MALE1

Zawsze jest dużo pytań

Violetta Aktanorowicz, dyrektorka legnickiej szkoły, uważa że lekcje europejskie, które odbywają się tu cyklicznie, cieszą się zawsze zainteresowaniem. Młodzież słucha z uwagą i ma wiele pytań typu: co zrobić, aby studiować na zagranicznej uczelni, czy też jak pozyskać fundusze na szkolenia specjalistyczne.
- Często pytają też w imieniu rodziców czy kolegów, bo na przykład niedługo kończą szkołę i chcą ze starszym kolegą otworzyć własną firmę. A na to potrzebne są pieniądze – wyjaśnia dyrektorka.

Tak było i tym razem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

- Lekcja bardzo mi się podobała. Zyskałem wiele interesujących informacji, na pewno swoją wiedzą podzielę się ze znajomymi - mówi Daniel. Także jego koledzy - Przemek, Grzegorz i Marek, pytani o opinie na temat lekcji, podkreślali, że informacja o istnieniu funduszy, które pomogą sfinansować kursy czy staże u potencjalnych pracodawców, jest bardzo przydatna. Dobrze wiedzieć, że są takie możliwości i że można z nich skorzystać – uważają.

4 MALE

Na zaproszenie szkoły

Przygotowaniem lekcji europejskich w szkołach średnich zajmują się konsultanci sieci punktów PIFE, działających we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Legnicy. Ale nie tylko w tych miastach jest możliwość zorganizowania zajęć o Unii Europejskiej i jej funduszach: wszystkie szkoły ponadpodstawowe z każdej miejscowości regionu mogą przysłać swoje zgłoszenie.
Konsultanci pojawiają się w placówce w ustalonym terminie i w przystępnej formie przekazują uczniom informacje o możliwościach uzyskania wsparcia unijnego na różne cele, takie jak np.: szkolenia, otwarcie lub rozwój firmy, termomodernizacja budynków, pomoc dla osób niesamodzielnych. Mogłoby się wydawać, że uczniowie, ze względu na wiek, nie są najwłaściwszą grupą do przekazywania informacji o możliwości skorzystania z funduszy unijnych, ale duże zainteresowanie lekcjami europejskimi, rozwiewa te wątpliwości. Dla młodych ludzi to dobre przygotowanie do startu w dorosłość, poza tym chętnie dzielą się oni zdobytą wiedzą w social mediach.

 

Zgłoś się!
Chcesz, aby w twojej szkole odbyła się lekcja o Unii Europejskiej i możliwościach, jakie dają fundusze? Zaproś konsultanta poprzez: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu
Wybrzeże Słowackiego 12-14, Wrocław
telefony: 71 776 95 01, 71 776 96 51, 71 776 97 64, 71 776 97 65
godziny pracy punktów:
pon. 7.30-17.30, wt.-pt. 7.30-15.30