Wynajem maszyny budowlanej jako świetnie rozwiązanie w czasie kryzysu
Są takie okresy w funkcjonowaniu każdej firmy, kiedy nie ma możliwości inwestować w nowe maszyny, ale te są potrzebne do wykonywania prac. Dobrym przykładem są maszyny budowlane, które sporo kosztują, jednak bez nich nie da się uczestniczyć w przetargach i brać udziału w inwestycjach. Jeżeli zamierzasz przetrwać kryzys gospodarczy bez uszczerbku na jakości prac oraz liczbie klientów – poznaj korzystne ekonomicznie alternatywy.
Jak wygląda zainteresowanie najmem obecnie?
Wynajem maszyn budowlanych od dawna jest jedną z opcji pozyskiwania urządzeń do realizowania inwestycji. Jednak od pewnego czasu widać rosnące zainteresowanie tą właśnie opcją, co potwierdzają konkretne dane. Europejski Fundusz Leasingowy sporządził raport pt. „Polacy kupują czy wynajmują”, z którego wynika, że dzisiaj nawet 85% firm budowlanych korzysta z najmu – jest to głównie najem krótkoterminowy na okres 30 dni, ale też długoterminowy na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Przedsiębiorcy najchętniej wybierają koparki, koparko-ładowarki https://www.interhandler.pl/budownictwo/produkty/maszyny-nowe/koparko-ladowarki/3cx/ i inne ciężkie maszyny.
Wyzwania firm korzystających z maszyn budowlanych
Prezes EFL wyjaśnia, że branża budowlana, w porównaniu do jeszcze niedawnych czasów pandemii obecnie boryka się z wieloma problemami: Niska rentowność i spadek koniunktury wymagają rozwiązań, które pozwolą na lepszą kontrolę kosztów i zwiększą bezpieczeństwo finansowe biznesu. Daje to duży potencjał do dynamicznego rozwoju branży najmu maszyn i urządzeń budowlanych. Ponadto na aktualności nie tracą inne problemy, jak sezonowość pracy, a co za tym idzie zarobków, związana z tym konieczność przechowywania maszyn oraz ich kosztownego serwisowania czy konserwowania.
Jak wynajem maszyn budowlanych pomaga przetrwać kryzys?
Wynajem maszyn budowlanych z wielu względów wydaje się opłacalny i wygodny. Jego największą zaletą jest to, że można uzyskać wsparcie w postaci konkretnego urządzenia, bez konieczności ponoszenia nakładów własnych. Wypożyczalnie zajmują się także ich utrzymaniem technicznym i konserwacją, a w razie awarii oferują szybki serwis – czasem też urządzenie zamienne. We wspomnianym raporcie widać też, że jednym z najczęściej przytaczanych argumentów dotyczących zalet wynajmowania maszyn jest dostęp do nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń pozwalających na osiąganie lepszej wydajności.