Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czy rzeczywiście w dużych miastach jest więcej możliwości znalezienia dobrej pracy?

Co roku tysiące ludzi z małych miejscowości wyjeżdża na podbój Warszawy, Łodzi, Krakowa czy innego dużego miasta w nadziei zdobycia dobrze płatnej i ciekawej pracy, osiągnięcia sukcesu, realizacji siebie. Czy to ma sens i czy życie w dużych miastach jest takie dobre?

Czy rzeczywiście w dużych miastach jest więcej możliwości znalezienia dobrej pracy?

Migracje młodych ludzi z obszarów wiejskich oraz małych miast i wsi do dużych miast i obszarów metropolitalnych rysowane są od dawna. Na początku XXI wieku odpływ młodych ludzi do dużych miast tylko się nasilił. Wielu szuka perspektyw, dobrze płatnej pracy, rozrywki lub dobrego wykształcenia. Czy to prawda, że ​​w dużym mieście łatwiej znaleźć pracę? Dzisiaj porozmawiamy o tym.

Wiele osób szuka pracy i nie wie, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy. Warto skorzystać z portali z ofertami pracy. To łatwy i wygodny sposób na znalezienie wolnych miejsc pracy w każdym mieście. Wygodna wyszukiwarka pomoże Ci wybrać pracę według wielu kryteriów, a także da Ci możliwość wyboru nawet obszaru, w którym chciałbyś pracować, np. Praga Południe, Warszawa.

Dlaczego ludzie się przemieszczają

Faktem jest, że czasami małe miasto, którego jesteś mieszkańcem, po prostu nie jest w stanie zaoferować ci stanowiska, nad którym dręczysz mózgi od dłuższego czasu. Zgadzam się, że większość osób zmienia miejsce zamieszkania właśnie z powodu braku stałej pracy, której przez długi czas nie mogą znaleźć w rodzinnym mieście. Z tego powodu niektórzy decydują się na przeprowadzkę. 

Niestety w małych miastach dość trudno znaleźć pracę odpowiadającą Twoim potrzebom. Wiele stanowisk obsadzają pracownicy w wieku przedemerytalnym, którzy w ogóle nie chcą ustąpić miejsca młodym, a „ścieżka”, która mimo to otwiera się przed kandydatami, od razu zostaje zajęta przez „znajomych kierownika”. Tak więc w małym mieście młody i ambitny organizm nie ma absolutnie gdzie się odwrócić, co prowokuje powstawanie specjalnych planów dla miast wielomilionowych. Tym samym populacja dużych miast rośnie nieubłaganie każdego roku średnio o 30-40 tysięcy osób.

Plusy przeprowadzki:

Pierwszym i najważniejszym jest obecność dużej liczby ofert pracy

Duże miasto to nie tylko miejsce rozrywki, nowych gości i mieszkańców, to miasto możliwości, w które zaangażowane są ogromne inwestycje i cokolwiek by nie mówić, szanse na znalezienie pracy są większe.

Ciekawe oferty

W dużych miastach jest znacznie więcej zaproszeń na wolne miejsca pracy niż na prowincji. Nie tylko ludzie przemieszczają się bliżej centrum, ale także firmy otwierają oddziały w Warszawie i Krakowie, zapewniając tym samym nowe miejsca pracy w stale rozwijających się miastach.

Perspektywy

Możliwość pracy w dużej firmie, która zapewni Ci doświadczenie i rozwój kariery to nie wszystko. Szansą na samorealizację są duże firmy, istnieje duża liczba korporacji, w których relacje w zespole budowane są na zasadzie partner-partner, nawet jeśli mówimy o zwykłym pracowniku i szefie. Demokratyczny styl kierowania pozwala podwładnym czuć się zaangażowanymi we wspólną sprawę i czuć odpowiedzialność za podejmowanie decyzji. Takie podejście pozwala na realizację potencjału twórczego pracowników i motywuje ich do osiągania lepszych wyników.

Poziom międzynarodowy

Z reguły duże firmy w dużych miastach są jednomyślnie nastawione na kontakty zagraniczne i na ich podstawie robią swoją kadrę, otwierając nowe oddziały i zapraszając „świeżych” specjalistów. Nie będziesz miał do czynienia z lokalnym rynkiem, ale poczujesz się jak w centrum wydarzeń.

Możliwość wyjazdu za granicę

Międzynarodowe firmy są zlokalizowane w dużych miastach. Często dobrzy pracownicy mogą zostać poproszeni o wyjazd służbowy, a nawet przeprowadzkę do innego kraju.

Minusy:

Wszystko nowe.

Pamiętaj, że miasto, do którego zamierzasz się przeprowadzić, jest Ci zupełnie obce i nieznane, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, aby skutecznie zintegrować się z nową atmosferą. Niektórym wcale nie jest łatwo pogodzić się z myślą o chwilowej samotności, dlatego wracają do ojczyzny.

Nadal bezrobotny.

Mimo dużej liczby ofert możesz nie znaleźć pracy. Faktem jest, że przeprowadzka do innego miasta nie gwarantuje zatrudnienia, wielu rdzennych mieszkańców nie może dostać odpowiedniej posady, nie myśl, że to tylko ich lenistwo i niechęć, znalezienie pracy odpowiadającej Twoim upodobaniom jest znacznie trudniejsze niż myślisz.

Oszuści.

Duże miasta mają swoje własne zasady gry, a ich nieznajomość może być obarczona konsekwencjami. Ogromna liczba oszustów codziennie handluje w dużych miastach. I czekają na ciebie wszędzie, od wyjścia z metra po faktyczne ubieganie się o pracę. Standardową sytuacją jest sytuacja, w której nawet po przepracowaniu sześciu miesięcy osoba może nie otrzymać ani grosza za swoją pracę.

Drogie mieszkania.

Ceny za to rosną jakby stale, co może stać się tymi samymi argumentami „przeciw”, co wszystkie powyższe. Wynagrodzenie powinno być współmierne do kosztów, które będziesz musiał ponieść. Trzeba też być jak najbardziej czujnym na oszustów, którzy oferują zbyt kuszące warunki, a następnie ukrywają się w nieznanym kierunku ze swoimi pieniędzmi.

Zwiększone wymagania wobec kandydatów.

Twoje wynagrodzenie jest wprost proporcjonalne do posiadanego poziomu kompetencji. Doświadczenie zawodowe i umiejętności mogą być więcej niż akceptowalne w Twoim mieście i zupełnie nieodpowiednie w Warszawie. Tak więc dziś wiele firm wymaga znajomości języków obcych, które niestety w tej chwili pozostawiają wiele do życzenia.