Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Poseł W.Zubowski o polityce, radny Sejmiku P.Karwan o szansach rozwoju Dolnego Śląska

GŁOGÓW. Dziś w Głogowie miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Wojciecha Zubowskiego - Pełnomocnika struktur Prawa i Sprawiedliwości okręgu Legnica i przewodniczącego klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - radnego Piotra Karwana.

Poseł W.Zubowski o polityce, radny Sejmiku P.Karwan o szansach rozwoju Dolnego Śląska

1. Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009?
2. Dlaczego w roku 2010 kierowany przez Pana rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln złotych rosyjskiej spółce Gazprom?
3. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii?
4. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował Baltic Pipe?
5. Dlaczego kierowany przez Pana rząd chciał sprzedać rafinerię Możejki i grupę Lotos Rosjanom?

- To kilka z wielu pytań jakie można zadać Donaldowi Tuskowi i które nie są tylko pytaniami o przeszłość, ale o to jak wyglądała rzeczywista polityka rządu Donalda Tuska, polityka wiecznego serwilizmu wobec Rosji – to słowa posła Wojciecha Zubowskiego podczas konferencji prasowej zorganizowanej wespół z Piotrem Karwanem radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Wiemy, że dziś opozycja unika na nie odpowiedzi, a my możemy cieszyć się z tego, że wiele fatalnych decyzji rządu PO-PSL udało nam się zablokować lub odwrócić. Warto jednak zadać sobie pytanie jak wyglądałoby dzisiaj nasze np. bezpieczeństwo energetyczne gdyby decyzje Donalda Tuska weszły w życie. Warto to sobie uświadomić i przypomnieć, szczególnie w kontekście tego co dzieje się dzisiaj za naszą wschodnią granicą. Mało tego – wypowiedzi ekspertów z organizacji stanowiących zaplecze programowe – o ile takim możemy w ogóle mówić – jasno pokazują, że opozycja zamierza wrócić do pomysłu podniesienia wieku emerytalnego, programu powszechnej prywatyzacji czy też prób wprowadzenia Euro – choć widać jakie skutki to przynosiło w przeszłości i jak wygląda choćby obecnie sytuacja w Chorwacji po wprowadzeniu Euro. Opozycja wiedząc jednak jakie jest nastawienie do tych pomysłów Polaków – unika odpowiedzi na pytania o swój program. Następnie głos zabrał radny Piotr Karwan, który przedstawił pokrótce stan zaawansowania budowy nowego szpitala dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Radny podkreślił, że „to obecnie największa w Polsce inwestycja tego typu, szczególnie ważna dla mieszkańców naszego regionu. Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nie ma dziś w Polsce starszego „obiektu onkologicznego” niż dolnośląski. Wybudowanie tego szpitala to konieczność – konsekwentnie od początku naszej kadencji realizujemy to zadanie, mimo pandemii i perturbacji gospodarczych spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Pozyskaliśmy od Skarbu Państwa grunt pod budowę szpitala, przygotowaliśmy jego koncepcję, infrastrukturę towarzyszącą, otrzymaliśmy też decyzję środowiskową. Równolegle zabezpieczyliśmy montaż finansowy inwestycji - na ten cel udało się zgromadzić ponad miliard złotych, z czego większość z budżetu państwa. Na początku stycznia br. wpłynęło do nas pięć ofert na realizację inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj. Obecnie trwa ich weryfikacja, a wybrany wykonawca będzie miał 51 miesięcy na realizację zadania. Wierzę, że nowoczesny szpital onkologiczny przyjmie pierwszych pacjentów już w 2027 roku, a przepustowość nowej jednostki będzie prawie dwukrotnie wyższa od obecnej - przy znacznie wyższym standardzie infrastruktury” – dodał Piotr Karwan.

Ale to nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców naszej małej Ojczyzny - radny Piotr KARWAN poinformował również o rekordowych środkach dla województwa, a mianowicie akceptacji przez Komisję Europejską Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021-2027. W najbliższych latach nasz region będzie dysponował największym w swojej historii budżetem unijnych środków – blisko 11 miliardami złotych na zrównoważony rozwój całego województwa. Te środki, w połączeniu z tegorocznym rekordowym budżetem województwa w wysokości prawie 2,3 mld zł, będą ogromnym impulsem rozwojowym dla Dolnego Śląska. Skorzystają na tym dolnośląskie samorządy, przedsiębiorstwa, uczelnie, szpitale i inne instytucję, których działalność każdego dnia przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Miedziowego Zagłębia – podsumował Karwan, dodając jednocześnie, że wymagać to będzie też działań ze strony lokalnych samorządów i instytucji.