Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

STOP pożarom traw

LEGNICA. Przełom zimy i początek wiosny to okres, w którym wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

STOP pożarom traw

 Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalanie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy. W roku 2016 strażacy w całej Polsce interweniowali podczas 36442 pożarów traw, podczas tych pożarów zginęło osób, a 81 zostało rannych.

- Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione, kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 tyś zł. Jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub  życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat - mówi st.kpt.mgr inż. Marcin Swenderski, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Legnicy.