Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jawor z basenem pełnym atrakcji (FOTO)

JAWOR. - Naszym sukcesem i sukcesem mieszkańców Jawora jest to, że nie debatujemy o tym czy basen letni jest potrzebny czy też nie, lecz rozmawiamy o tym jak ma wyglądać - powiedział Emilian BERA, burmistrz Jawora otwierając spotkanie z mieszkańcami na temat tego jak wyglądać ma letni basen.

Spotkanie w ECMEN-ie rozpoczęło się konsultacjami w sprawie budowy basenu letniego w Parku Miejskim. Przed rozpoczęciem debaty w obecności dziennikarzy została podpisana umowa z firmą Archiprojekt Włodzimierz Banaś z Lubina - projektantem basenu letniego. Lubińska firma specjalizuje się w projektowaniu obiektów sportowych, obiektów wodnego wypoczynku i spod ręki projektantów wychodzą prawdziwe cuda sportowej architektury.

Jawor z basenem pełnym atrakcji (FOTO)

- Jawor będzie miał nowoczesny basen, który przede wszystkim będzie miejscem relaksu i wypoczynku - powiedział Włodzimierz BANAŚ. - Oczywiście będą też tory do pływania na niecce 25-metrowej, ale przede wszystkim będą zjeżdżalnie, gejzery, grzybki wodne, urządzenia do wodnych masaży czy w parku wodnym dla dzieci armatki wodne do zabaw dla najmłodszych. Nie zabraknie nawet rwącej rzeki... Basen będzie miał podgrzewaną wodę i do tego celu wykorzystane zostaną pompy powietrzne. Obiekt powstanie w miejscu dawnego basenu letniego, który został wpisany do rejestru zabytków. Stąd spora część dawnego basenu musi zostać zachowana, a prace będę wykonywane w porozumieniu ze służbami konserwatorskimi. Basen będzie najnowocześniejszy w regionie, spełniający wszelkie normy. A trzeba np. wiedzieć, że w tej chwili normy wody, która ma wypełniać niecki basenowe są identyczne jak normy wody pitnej, co też niesie za sobą pewne określone rozwiązania technologiczne. Cieszę się, że Jawor "dojrzał" do tej inwestycji, bo to prężnie rozwijające się miasto zasługuje na taki obiekt. Projekt gotowy powinien być w grudniu, a z doświadczenia wiem, że realizacja takiej inwestycji może zamknąć się w 12-15 miesiącach.

Emilian BERA, burmistrz Jawora: - Cieszę się, że podejmujemy się tego wyzwania mając społeczną akceptację. Z hasłem odbudowy basenu szliśmy do wyborów samorządowych. Nie brakowało oponentów, którzy mówili, że to hasło na poklask. Zastaliśmy Jawor w takiej a nie innej sytuacji gospodarczej i przez pierwsze dwa lata nawet nie mieliśmy prawa myśleć o budowie basenu letniego, bo były inne potrzeby. Teraz po pozyskaniu inwestycji Mercedesa zapaliło się zielone światło dla zaspakajania oczekiwań mieszkańców i zarazem realizacji naszych wyborczych deklaracji. Czy komuś się to podoba czy nie - basen wybudujemy nie dla Bery czy jego zwolenników, lecz dla JAWORZAN i ich dzieci.

Podczas spotkania mieszkańcy zgłaszali szereg uwag i nawet postulatów odnośnie wyposażenia Parku Wodnego. Jakub ZAIM, trener akrobatów, a w przeszłości stały bywalec dawnego basenu dopytywał się o wieże do skoków. Skoro na sali obecna była siatkarka Anna Kulbida nie mogło zabraknąć pytania o... boisko do siatkówki plażowej na terenie basenu. Obecne na zebraniu kobiety "przesłuchiwały" Włodzimierza Banasia i burmistrza Emiliana Berę w kwestiach bezpieczeństwa na obiekcie (zwłaszcza na zjeżdżalniach) oraz zasugerowały aby w prysznicach zwłaszcza w części dla dzieci była ciepła woda. Padł także postulat aby Rada Miasta rozważyła przeznaczenie więcej pieniędzy na zwiększenie tzw. lustra wody w basenie. - Tak, żeby nie było, że 2-3 lata po oddaniu obiektu do użytku będziemy zastanawiać się nad jego rozbudową - mówił jeden z uczestników spotkania.

Nie brakło pytań humorystycznych w rodzaju... "jakie będzie menu w obiekcie gastronomicznym na basenie" i trzeba przyznać, że na to jedyne pytanie burmistrz nie potrafił precyzyjnie odpowiedzieć...

Mieszkanka Wądroża Wielkiego dopytywała się o koszt inwestycji. - Cieszę się, że inwestycją interesują się nie tylko jaworzanie, ale i mieszkańcy powiatu - mówił Emilian Bera. - Bo tak naprawdę ten Park Wodny służyć będzie jaworzanom, mieszkańcom całego powiatu jaworskiego...

No właśnie jaki koszt inwestycji? Minimalny koszt to 11-13 milionów, ale spełniając wszystkie życzenia jaworzan może to być i 15-16 milionów. Kiedy trwała dyskusja o tym jakie atrakcje ma jeszcze posiadać jaworski Park Wodny na sali pojawił się Tomasz KOŚCIÓW z Wydziały Funduszów Europejskich Urzędu Miasta w Jaworze przynosząc dobrą wiadomość iż jaworski projekt zakwalifikował się do finałowej oceny projektów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Nieoficjalnie wiadomo iż Gmina Jawor ma szanse otrzymać na dość szeroki projekt (także miejski monitoring) ponad 5,5 miliona złotych. Przetarg mający wyłonienie wykonawcy zostały rozpisany na początku 2018 roku.

Fot. Zbigniew Jakubowski

 {gallery}galeria/wydarzenia/18-09-17-debata-o-basenie-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy