Akt oskarżenia przeciwko Burmistrzowi Jawora
JAWOR. Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Jaworze akt oskarżenia przeciwko Emilianowi B. - Burmistrzowi Miasta Jawora o przekroczenie uprawnień, złośliwe naruszanie praw pracowniczych oraz żądanie wręczenia korzyści majątkowych i przyjmowanie takich korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Niniejszym aktem oskarżenia objęte są jeszcze dwie inne osoby.
Ustalenia śledztwa
Zdarzenia objęte niniejszym aktem oskarżenia miały miejsce w latach 2016-2019. W grudniu 2014 roku Emilian B. po wyborach samorządowych objął funkcję Burmistrza Miasta Jawora. Funkcję Zastępcy Burmistrza Jawora objęła druga oskarżona w niniejszej sprawie Agnieszka R. W czasie pełnienia tych funkcji przez wymienione osoby Burmistrz Jawora podjął działania zmierzające do dokonania zmian kadrowych na stanowiskach kierowniczych w Urzędzie Miejskim w Jaworze oraz w jednostkach organizacyjnych i zakładach budżetowych Gminy Jawor.
Oboje oskarżeni Emilian B. i Agnieszka R. postanowili między innymi dokonać zmiany na stanowisku Sekretarza Gminy Jawor i faktycznie zwolnić pracownicę zajmującą to stanowisko. W tym celu w dniu 10 marca 2016 roku poprosili Sekretarz Gminy Jawor do gabinetu Burmistrza Jawora, w którym działając w celu zmuszenia ww. do rezygnacji z pełnionej funkcji, zamknięto pokrzywdzoną wraz z oskarżonymi do czasu, aż zgodziła się zrezygnować z dotychczas zajmowanego stanowiska. Pozbawienie wolności pokrzywdzonej w tym pomieszczeniu i „przekonywanie” jej do rezygnacji ze stanowiska trwało około godzinę czasu. Osobą, która wykonała bezprawne polecenie oskarżonej Agnieszki R. i zamknęła od zewnątrz drzwi gabinetu Burmistrza Jawora był trzeci oskarżony w niniejszej sprawie Marcin D., zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Jaworze w charakterze kierowcy. Inna pracownica, której wcześniej oskarżona wydała takie samo bezprawne polecenie, nie wykonała go.
Po podpisaniu przez pokrzywdzoną oświadczenia o rezygnacji z dotychczas zajmowanego stanowiska, objęła ona zaproponowane jej stanowisko Naczelnika Wydziału Windykacji Należności, na którym pracowała przez kilka miesięcy, po czym oskarżony Emilian B. zwolnił ww. w dniu 25 października 2016 roku z tego stanowiska oraz z pracy w Urzędzie Miejskim w Jaworze. Po rozpoznaniu pozwu pokrzywdzonej, wyrokiem z dnia 15 stycznia 2018 roku Sąd Rejonowy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy orzekł o przywróceniu pokrzywdzonej do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku Naczelnika Wydziału Windykacji Należności, który to wyrok utrzymany został w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Legnicy z dnia 12 kwietnia 2018 roku. Oskarżeni Emilian B. i Agnieszka R. nie byli jednak zainteresowani przywróceniem pokrzywdzonej do pracy, znosząc wcześniej w strukturach urzędu takie stanowisko. Pomimo zgłoszenia przez pokrzywdzoną gotowości podjęcia pracy, oskarżeni odmawiali jej ponownego przyjęcia do pracy zgodnie z treścią wyroku sądowego, proponowali zatrudnienie na innym stanowisku, nie przygotowali pokrzywdzonej stanowiska pracy ani nie zgłosili niezwłocznie wymienionej jako zatrudnionego pracownika do ZUS-u. Po kilku zaś dniach pozorowanej restytucji, w dniu 26 kwietnia 2018 roku oskarżony Emilian B. ponownie zwolnił pokrzywdzoną z pracy w Urzędzie Miejskim w Jaworze za wypowiedzeniem, które to wypowiedzenie prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 15 maja 2019 roku zostało ocenione jako wypowiedzenie z naruszeniem prawa. Oskarżony Emilian B. w opisany wyżej przestępczy sposób nie dopuścił do faktycznej realizacji prawomocnie orzeczonej przez Sąd restytucji stosunku pracy tej pokrzywdzonej w Urzędzie Miejskim w Jaworze na poprzednio zajmowanym stanowisku.
W zakresie oskarżenia Emiliana B. niniejszym aktem oskarżenia, objęto także drugi wątek, a mianowicie przyjmowanie przez tego oskarżonego korzyści majątkowych od prezesa gminnej spółki w Jaworze w zamian za możliwość dalszego pełnienia funkcji prezesa zarządu tej spółki oraz za podwyższenie jego uposażenia. Jak wynika z dowodów, Emilian B. w okresie od 2016 roku do 2017 roku przyjął korzyść majątkową w łącznej kwocie 6.000 złotych. Żądał mianowicie od wskazanego wyżej prezesa comiesięcznego przekazywania mu kwoty po 500 złotych, co prezes zależnej spółki gminnej czynił, a kiedy zaprzestał przekazywania Emilianowi B. części swojego wynagrodzenia, to na podstawie uchwały Rady Nadzorczej zarządzanej spółki został odwołany ze stanowiska prezesa jej zarządu.
Zarzuty aktu oskarżenia
Prokurator oskarżył Emiliana B. – Burmistrza Miasta Jawora o trzy przestępstwa: o przekroczenie uprawnień i pozbawienie wolności podległej mu służbowo pracownicy w celu zmuszenia jej do rezygnacji z pełnionej funkcji Sekretarza Miasta Jawora, o przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i złośliwe naruszanie praw pracowniczych wymienionej pokrzywdzonej, w tym przez odmowę przyjęcia jej do pracy, o której przywróceniu do pracy orzekł prawomocnym wyrokiem Sąd oraz o przyjmowanie korzyści majątkowych.
Agnieszkę R. - ówczesną Zastępcę Burmistrza Miasta Jawora prokurator oskarżył o dwa przestępstwa: o przekroczenie uprawnień i pozbawienie wolności podległej służbowo pracownicy oraz o złośliwe naruszanie praw pracowniczych.
Marcina D. prokurator oskarżył o pozbawienie wolności.
Zagrożenie karą przestępstw oskarżonych
- Czyny zarzucane niniejszym aktem oskarżenia Emilianowi B. zagrożone są karami pozbawienia wolności: od 6 miesięcy do lat 8, od 3 miesięcy do lat 5 oraz do lat 3 - wyjaśnia Lidia TKACZYSZYN, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Czyny zarzucane oskarżonej Agnieszce R. zagrożone są karami pozbawienia wolności : od 3 miesięcy do lat 5 oraz do lat 3, a czyn zarzucany oskarżonemu Marcinowi D. zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.