Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Święto Policji w Jaworze z udziałem Marszałek Sejmu E.Witek

JAWOR.  - To zawód, który wymaga wielkiej sprawności, odpowiedzialności i przekonania, że nawet kiedy zdejmujemy mundur, nadal mamy służyć temu, kto tej pomocy od nas potrzebuje – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas akademii z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej. Uroczystość w przededniu Święta Policji odbyła się w poniedziałek, 18 lipca, w Jaworze (woj. dolnośląskie). W jej trakcie wyróżnionym funkcjonariuszom z powiatu jaworskiego wręczono odznaczenia i akty mianowania na wyższy stopień.

Święto Policji w Jaworze z udziałem Marszałek Sejmu E.Witek

Elżbieta Witek w trakcie uroczystości zwróciła się do zgromadzonych w sali Teatru Miejskiego w Jaworze przedstawicieli policji i władz lokalnych. – To nie jest zwykły zawód, to jest zawód nie tylko zaufania publicznego, ale przede wszystkim zawód, który wymaga od polskich policjantów wielkiej sprawności, odpowiedzialności, odporności psychicznej i przekonania, że nawet kiedy zdejmujemy mundur, nadal mamy służyć temu, kto tej pomocy od nas potrzebuje – podkreśliła marszałek Sejmu. Jak dodała, polscy policjanci są w coraz większym stopniu doceniani nie tylko przez rząd i władze samorządowe, ale przede wszystkim przez obywateli, którzy deklarują swoje zaufanie do tej formacji.

Jak przypomniała Elżbieta Witek, przed polską policją w ostatnich latach stanęły wyzwania wcześniej nieznane. – Podczas pandemii COVID-19 policjanci pokazywali, że trzeba nieść otuchę, szczególnie tym, którzy jej najbardziej potrzebują - mówiła. Jak dodała, funkcjonariusze pomagali też służbom medycznym i mieszkańcom, m.in. pilnując przestrzegania zasad kwarantanny i izolacji. – Sprawdzali nie po to, by nas kontrolować, ale by nas chronić przed zagrożeniem, przed chorobą, która okazała się śmiertelna.

Kolejnym wyzwaniem, z którym przyszło zmierzyć się polskim funkcjonariuszom było zagrożenie ze strony Białorusi, związane z organizowanym przez władze tego państwa naporem imigrantów na polską granicę. – Przy żołnierzach, pogranicznikach stanęli polscy policjanci, którzy wtedy pomogli i nadal pomagają, mimo ze stanęło tam ogrodzenie – przypomniała Marszałek Sejmu. Jak dodała, presja na naszą granicę w dalszym ciągu trwa i przez cały ten czas nasze służby graniczne korzystają z pomocy policjantów.

Jak zaznaczyła Elżbieta Witek, polscy policjanci aktywnie uczestniczą także w akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. – To już nie są manewry, to nie są ćwiczenia. To jest wojna, która toczy się tuż za nasza granicą. 20 km od naszej granicy spadały rakiety. Naszym obowiązkiem jest mówić głośno i przestrzegać cały świat, że nie wolno się przyzwyczaić do tej wojny, że na Ukrainie się nie skończy – przestrzegała. Jak dodała, Polska w ciągu niecałych czterech miesięcy przyjęła 4 mln 750 tys. osób uciekających z Ukrainy. - Bardzo serdecznie dziękuję policjantom, którzy przyjęli uchodźców i udostępnili im policyjne ośrodki. Jesteśmy dumni z policjantów, którzy przy okazji tych bardzo trudnych, wcześniej nieznanych sytuacji, zdali egzamin naprawdę na szóstkę – podkreśliła Marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek z okazji przypadającego 24 lipca Święta Policji pogratulowała odznaczonym i awansowanym policjantom z powiatu jaworskiego.

 Fot. Anna Strzyżak

Powiązane wpisy