Rekordowa kasa dla Jawora
JAWOR. Gigantyczna kwota 86,5 mln zł zostanie wydatkowana na modernizację gospodarki wodno-ściekowej na terenie Jawora i całej aglomeracji jaworskiej. Ponad 45 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie zaplanowanych prac. Dzisiaj w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz Jawora Emilian Bera podpisał umowę z Prezesem Zarządu Kazimierzem Kujdą. W efekcie miejska infrastruktura wod-kan zostanie znacząco zmodernizowana. Wcześniej Rada Miejska jednogłośnie poparła propozycję burmistrza Emiliana Bery.
Przyznane dofinansowanie na realizację tak ambitnego projektu to spore wyzwanie dla gminy. Urząd Miejski nie kryje zadowolenia z pozyskanych pieniędzy jednocześnie szykując się do zwiększonej pracy przy tak dużej inwestycji.
- Dużą radość sprawiła nam informacja o przyznanym dofinansowaniu. Po pierwsze dlatego, że nasza oczyszczalnia ma już ponad 33 lata i wymaga unowocześnienia. Nie lepiej jest z przepompownią ścieków czy samymi sieciami. Po drugie chcąc podłączać do systemu nowych mieszkańców czy inwestorów powstałej strefy ekonomicznej musimy przebudować cały system i dostosować do europejskich norm. – wyjaśnia burmistrz Jawora Emilian Bera.
Oczyszczalnia ścieków dla miasta Jawora koło Małuszowa została zaprojektowana na podstawie dokumentacji z 1972 roku i oddana do użytku w 1984 roku ma więc już ponad 33 lata. Od tego czasu nie podejmowano większych inwestycji na tym obiekcie. Wielokrotne awarie rurociągu tłocznego, przepompowni, oczyszczalni mogłyby w niedalekiej przyszłości doprowadzić do poważnego paraliżu w mieście.
- Dzisiaj trudno sobie wyobrazić niebezpieczeństwo zalania miasta fekaliami, ale jeśli nie zrobimy modernizacji sieci wod-kan takie zagrożenie jest realne. Pamiętamy przecież częste awarie rurociągu przy ul. Cukrowniczej, który odbiera ścieki z całego miasta. Dlatego inwestycję musimy zrealizować tak, aby chronić naszych mieszkańców, zmniejszyć awaryjność sieci, a także poprawić jakoś odbioru ścieków i dostarczania wody w mieście. – mówi Marek Klimecki, Kierownik Referatu Wodno-Kanalizacyjnego Urzędu Miejskiego w Jaworze.
Pozyskanie środki przeznaczone zostaną na poprawę funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej w Jaworze, co zapewni sprawne i bezawaryjne działanie systemu dostaw wody i odprowadzania ścieków. Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wzdłuż ulicy Cukrowniczej będzie także obsługiwała tereny jaworskiej strefy ekonomicznej.
- Realizacja tego projektu to spore wyzwanie dla gminy zarówno finansowe jak i organizacyjne, ale po to zostałem wybrany przez mieszkańców Jawora, aby tak trudnym zadaniom sprostać. Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej byłoby realizować proste projekty, których efekty widać gołym okiem. Nie możemy jednak uciekać od trudnych tematów. Dlatego jak tylko pojawiła się okazja do ściągnięcia do Jawora pieniędzy na ten cel, bez wahania podjęliśmy się tego wyzwania. – wyjaśnia burmistrz Emilian Bera.
Inwestycja realizowana będzie w ciągu 7 lat. Jej zakończenie planowane jest na 2023 r. Prace podzielono na trzy etapy. Jako pierwsza rusza modernizacja rurociągów tłocznego i grawitacyjnego oraz sieci wodnej wzdłuż ulicy Cukrowniczej. Zbiega się to z realizowaną także przez gminę Jawor inwestycją przebudowy ulicy Cukrowniczej na potrzeby specjalnej strefy ekonomicznej. Na ten cel gmina również pozyskała dofinansowanie unijne. Jako drugi etap prace obejmą przebudowę przepompowni. Ostatnim i najbardziej kosztownym etapem będzie modernizacja oczyszczalni ścieków.
Z planowanych prac cieszy się także wieloletnia kierownik miejskiej oczyszczalni Emilia Domińska. – Czekaliśmy na ten remont od lat. Stan techniczny przepompowni ścieków przy ul. Starojaworskiej jest fatalny. Urządzenia jak i sam budynek są mocno wyeksploatowane i istnieje potrzeba budowy nowego obiektu. - wyjaśnia Domińska. Na wymianę czeka również stalowy rurociąg tłoczny. - Jego stan kwalifikuje go do bezzwłocznej wymiany, gdyż kończą się możliwości techniczne zakładania kolejnych opasek naprawczych uszczelniających następujące po sobie awarie. Ze względu na niewielką odległość rurociągu od budynków mieszkalnych i rzeki Nysy Szalonej następna awaria może doprowadzić do skażenia sanitarnego zamieszkałych budynków jak i rzeki. – dodaje Marek Klimecki, Kierownik Referatu Wod-Kan.
Miejska oczyszczalnia ścieków obsługuje obecnie miasto Jawor oraz Gminy: Paszowice, Męcinka, Mściwojów. Projekt modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.