Każde dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu
LEGNICA. - Miasto jest przygotowane na przyjęcie wszystkich dzieci, których rodzice chcą posłać do przedszkoli. Ma zresztą taki obowiązek w przypadku dzieci w wieku 3 i 6 lat - zapewnia Halina Gawin-Majewska, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Legnicy.
W pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli sprawdzano kto chce "kontynuacji wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych". Okazało się, że takich osób jest ok. 1300.
W drugim etapie brały udział też osoby, które w tym roku po raz pierwszy chciały zapisać dzieci do przedszkola. W piątek okazało się, kto został przyjęty do danych placówek. W sumie w rekrutacji wzięło udział ponad 500 osób, z czego 176 nie zostało przyjętych.
- Mamy jednak jednocześnie 160 miejsc wolnych, z tymże 108 miejsc jest wolnych w oddziałach wychowania przedszkolnego przy szkołach podstawowych. Nie wszyscy jednak wyrażają chęć posłania dzieci do tych oddziałów mimo że bezpłatnych jest nie tylko 5 godzin pobytu w placówce, ale też kolejne godziny w świetlicy. W przedszkolach za pobyt dzieci powyżej pięciu godzin dziennie rodzice płacą złotówkę za godzinę - wyjaśnia Gawin-Majewska.
Proces rekrutacji uzupełniającej trwa do środy do godz. 13. - Do systemu zalogowało się na dziś 147 osób. Na tę chwilę wynika, że liczba wolnych miejsc jest większa niż liczba chętnych - dodaje Gawin-Majewska.
Rodzice, którzy jednak nie będą chciały posłać dzieci do oddziałów przedszkolnych znajdą miejsca w innych przedszkolach, ale jeszcze trzeba będzie poczekać.
Miasto już w 2015 roku poprzez uchwałę prezydenta miasta przygotowało się na taką ewentualność, jednak dopiero w tym roku wykorzysta swój pomysł. To przeprowadzenie otwartego konkursu ofert dla przedszkoli niepublicznych. W skrócie oznacza to tyle, że 30 czerwca dowiemy się, jakie przedszkola prywatne będą przyjmować dzieci na zasadach przedszkoli publicznych (tj. bezpłatne 5 godzin zajęć dziennie, natomiast później koszt to 1 zł za każdą godzinę). - Wtedy bowiem po pełnej weryfikacji tych przedszkoli, czy spełniają wszystkie wymogi: takie jak np. czy jest wykwalifikowana kadra, czy przedszkole przygotowane jest do realizacji podstawy programowej i zajęć dodatkowych, będzie można konkurs rozstrzygnąć - mówi dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Legnicy.
W przedszkolach publicznych, w tym oddziałach przedszkolnych, jest ok. 2000 miejsc. W przedszkolach niepublicznych takich miejsc jest ok. 1050-1100. Miasto dotuje te placówki na poziomie 11 mln zł rocznie.
Cała rekrutacji do przedszkoli przeprowadzona została na podstawie prawa oświatowego. Na początku brano pod uwagę wszystkie kryteria ustawowe, a następnie były brane pod uwagę kryteria, które przegłosowała Rada Miejska w Legnicy. Takich kryteriów dodatkowych było 6. Zostały one sprawdzone przez nadzór prawny wojewody i po uwzględnieniu uwag wprowadzone w życie. Rekrutacja została zatem przygotowana zgodnie z prawem i z poparciem radnych...