Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

III Zjazd Regionalistów

LEGNICA. Od 8 do 11 czerwca na Dolnym Śląsku zagoszczą regionaliści z całej Polski. Odwiedzą miedzy innymi Legnicę, Wołów i Jelenią Górę. Tegoroczne spotkanie miłośników „małych ojczyzn” odbędzie się pod hasłem „Regionalizm dolnośląski – wspólne dziedzictwo różnych narodowości, wspólna troska i doświadczenia”.

III Zjazd Regionalistów

Idea zjazdu regionalistów skierowana została do środowiska animatorów kultury, pedagogów i historyków działających na obszarze kraju. Na Dolny Śląsk przyjedzie wiele sław związanych z tematem regionalizmu, m.in. prof. dr hab. Stefan Bednarek, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, czy prof. dr hab. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W zaplanowanych spotkaniach będą uczestniczyć przedstawiciele świata nauki, muzealnicy, społecznicy, dziennikarze oraz samorządowcy, których łączy idea tzw. „małych ojczyzn”.

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Regionaliści działają na rzecz lokalnych społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracujący z samorządami w rozwoju i promocji swoich miejscowości i regionów.

Ruch regionalistyczny jest na Dolnym Śląsku bardzo silny. W naszym województwie od wielu lat działają grupy, które podtrzymują lokalne tradycje, organizują wydarzenia kulturalne i tym samym budują lokalną wspólnotę i jej tożsamość. Jednym z pomysłodawców imprezy jest Tadeusz Samborski, członek zarząd województwa dolnośląskiego oraz prezes Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.