Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Będą kopać kryptowalutę (FOTO)

LEGNICA. W Legnicy powstał Klub Kopalni Kryptowalut "Bitcoin Pobudza Świadomość".  Ludzie mają jeszcze małą wiedzę na temat kryptowalut, choć coraz więcej osób interesuje się tym zagadnieniem. Legnicki klub chce więc uświadamiać, co to jest i dlaczego widzi w tym przyszłość.

Będą kopać kryptowalutę (FOTO)

Klub powołali Bartłomiej Ślusarz, Tomasz Gliwny, Piotr Bućko i Krzysztof Patrzek. Liczą, że osób, które będą chciały poszerzać swoją wiedzę i inwestować będzie znacznie więcej, bo rynek kryptowalut rośnie.

- Klubowiczem może być każdy, kto będzie chciał się czegoś dowiedzieć na temat bitcoinów, czy altcoinów. To tak samo, jakby zadać pytanie, dla kogo są pieniądze? Odpowiedź jest oczywista, dla wszystkich i w tym przypadku też tak jest - mówi Bartłomiej Ślusarz.

W legnickim klubie nie ma żadnych opłat. Na spotkania, które będą odbywać się w środy, będzie można rozmawiać na temat kryptowalut, wymieniać się doświadczeniami i po prostu czerpać wiedzę na temat nowych środków płatniczych.

- Będzie okazja porozmawiać w cztery oczy z osobami, które mają osobiste doświadczenie i wiedzę na ten temat. Będzie można czerpać wiedzę wprost od człowieka a nie z grup dyskusyjnych w internecie czy poprzez filmy - dodaje Ślusarz.

- Padł pomysł, była idea, więc trzeba zrobić pierwszy krok. Zbliżył nas wspólny temat i uznaliśmy, że dobrze byłoby spróbować zrobić coś razem, więc zdecydowaliśmy się stworzyć taki klub - wyjaśnia Tomasz Daniel Gliwny.

Wydobycie kryptowalut nazywane jest kopalnią. Sprzęt, czyli karty graficzne połączone z komputerami są nazywane koparkami. Idąc od tyłu najpierw były koparki, potem grupy koparek nazwano kopalniami a osoby je wydobywające górnikami. Właścicielem kopalni może być każdy. Wystarczy zakupić sprzęt i odpowiednio skonfigurować.
Klub ma pobudzać świadomość, propagować wiedzę na temat nowych środków płatniczych. Jest nim coraz bardziej powszechny na świecie - bitcoin. Jest to kryptowaluta, która oficjalnie jako środek płatniczy została uznana już w Japonii, a kwestią czasu są unormowania prawne w kolejnych państwach świata.

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Bitcoin w obieg wprowadzony został w 2009 roku i wówczas za 1 dolara można było kupić 1309 bitcoinów (BTC). Dziś 1 BTC to 2418 dolarów amerykańskich. Oznacza to, że jeśli ktoś w 2009 roku kupił bitcoiny za 1
dolara (1309 bitcoinów), to dziś są one warte 3.165.165 dolarów.

- Dla mnie, po pierwszych naszych rozmowach, najważniejsze było to by przewartościować świadomość podchodzenia do problemu waluty i pieniędzy, czyli zrozumienia, czym i w jaki sposób tworzy się bitcoin. To tak samo jak z internetem, który jest siecią, jakąś wartością globalną. Kopalnie też są taką siłą, wartością krytpowalut. Należy zrozumieć, że istnieje inna waluta niż ta, którą codziennie płacimy. Ona jest, ona funkcjonuje i to jest rzeczywistość - twierdzi Krzysztof Patrzek.

Faktycznie bitcoinami można już płacić. Ta cyfrowa waluta wydaje się być najbezpieczniejszą na świecie, bo nie można jest sfałszować. Co ważne, nie można jej też dodrukować, bo jest jej określona maksymalna liczba i nie może być jej więcej niż przewidziano.

Informacje o spotkaniach klubu będą pojawiać się na facebooku na fanpage'e - https://www.facebook.com/KlubKopalniKryptowalut/

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/wydarzenia/14_06_17_Klub_Kopalni_Kryptowalut_fot_BSlepecka{/gallery}