Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Łapki na kierownicy

LEGNICA. „Łapki na kierownicę” to kampania profilaktyczna, która ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze w szczególności powstrzymanie się od korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki w ręce. Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon podczas kierowania pojazdem. Kampania będzie propagowana od 14 do 25 czerwca 2017 roku czyli w okresie czerwcowego długiego weekendu i wyjazdów wakacyjnych. Działania profilaktyczne policjantów z Dolnego Śląska wspiera też znany kierowca rajdowy Grzegorz Grzyb – Mistrz Polski.

Łapki na kierownicy

Ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę” rozpoczęła się dzisiaj na terenie powiatu legnickiego. Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym związanym z używaniem telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem. W ramach akcji na terenie powiatu legnickiego będą prowadzone działania kontrolno-prewencyjne polegające na zintensyfikowaniu ujawniania wykroczeń polegających na rozmowie przez telefon komórkowy, wymagający trzymania aparatu w ręku. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy promować będą akcji podczas różnego rodzaju spotkań z mieszkańcami, a także w trakcie przeprowadzanych kontroli drogowych. Kierowcy otrzymają od policjantów ulotki edukacyjne dotyczące założeń kampanii.

Korzystanie z komórki podczas jazdy wymagające trzymania słuchawki w ręce stwarza realne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierowca zajęty patrzeniem w ekran telefonu ma rozproszoną uwagę i znacznie gorzej kontroluje sytuację na drodze. Poza tym nie trzyma kierownicy obiema rękoma i ma trudności w przełączeniu biegów. Badania wskazują, że nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy kierowca odbiera telefon. Poza tym siedzący za kierownicą odbierając telefon średnio na 5 sekund traci kontakt z otoczeniem. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonuje aż 140 metrów. Wybranie numeru zajmuje średnio 12 sekund co przy prędkości 100 km/h pozwala przejechać aż 330 metrów. Przez ten czas na drodze i w jej obrębie następuje wiele zmian wymagających odpowiednich reakcji, na które każdy potrzebuje wystarczającą ilość czasu.

- Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych - przypomina sierż. szt. Jagoda Ekiert oficer prasowy legnickiej policji.