Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Znalazłeś? Oddaj, bo złamiesz prawo

Znalezione - nie kradzione - to znane powiedzenie nijak się ma do obowiązujących przepisów. Za przywłaszczenie znalezionej rzeczy można na rok trafić za kraty.

Znalazłeś? Oddaj, bo złamiesz prawo

Na forach internetowych ludzie dzielą się swoimi historiami, które przerodziły się w prawdziwy dramat, gdy trzeba było stanąć przed sądem, bo… znalazło się np. telefon komórkowy:

"Przyjechala policja po miesiącu. Zrobili mi sprawę, odpowiadałam przed sądem dla nieletnich. To był koszmar dla całej mojej rodziny,  bo nikt nie wiedział,  że takie coś reguluje prawo.- to jeden z cytatów. Kolejny: -   "GDZIE SA ZAJECIA Z MLODZIEZA ABY POUCZYC ICH O TYM CO IM GROZI ZA ZNALEZIENIE RZECZY??????!!!!!!" (pisownia oryginalna-przyp.red.).   

- Rzeczywiście, trzeba liczyć się z tym, że za jakiś czas policjanci wezwą nas komendę, by wyjaśnić, jak weszliśmy w posiadanie np. znalezionego telefonu - potwierdza sierż. sztab. Jagoda Ekiert z legnickiej komendy. I dodaje: - Trzeba pamiętać, że przywłaszczenie cudzego mienia, uzyskanego w dowolny sposób - nawet właśnie poprzez znalezienie, w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest przestępstwem.  

Za przywłaszczenie rzeczy znalezionej grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet rok pozbawienia wolności.

- Sama pamiętam taką sytuację, gdy mieliśmy do czynienia z przywłaszczeniem telefonu komórkowego, który nieletni znalazł na terenie szkoły podstawowej. Ta osoba nie wiedziała, że przywłaszczenie tego telefonu komórkowego może skutkować konsekwencjami prawnymi - opowiada sierż. sztab. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Zgodnie z przepisami, osoba, która znalazła cudzą rzecz (i nie wie, kto ją zgubił), powinna zgłosić się do Biura Rzeczy Znalezionych (takie mieści się w legnickim urzędzie miasta) albo na komendę policji. Właściciel z kolei jest zobowiązany uiścić znaleźne - 10 proc. wartości znalezionego przedmiotu.