Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Muzeum Historyczne w Zamku? (FOTO)

LEGNICA. Na sesji rady miejskiej Legnicy zagościł dziś świat nauki. Nauczyciele akademiccy z Wrocławia przyjechali, by poprzeć inicjatywę Stowarzyszenia Zamek Piastowski, które chce, by właśnie w siedzibie Piastów powstało Muzeum Historyczne.

Muzeum Historyczne w Zamku? (FOTO)

- Naszym celem jest to, by przywrócić zamek legniczanom i turystom. Obecnie dla zwiedzających dostępne są tylko trzy obiekty: pawilon na dziedzińcu oraz wieże św. Piotra i „zielona komnata” w wieży św. Jadwigi, a przecież pod koniec XIIw. wybudowano tu największe palatium w Polsce, piąte, co do wielkości w Europie – mówi Henryk Kułak, prezes „Stowarzyszenia Zamek Piastowski”.

- Po pałacu zamku francuskiego, paryskiego, pałacu biskupów bamberskich, po holu w Westminsterze byłaby to piąta co do wielkości rezydencja średniowiecznej Europy. Tamte już nie istnieją - bo pałac bamberski i paryski znane są tylko z wykopalisk i ikonografii, natomiast tutaj te mury fizycznie tkwią! Naprawdę warto, żeby świeżym okiem na to spojrzeć - przekonuje prof. Małgorzata Chorowska z Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł utworzenia w Legnicy kolejnego muzeum nie przypadł do gustu Andrzejowi Niedzielence, dyrektorowi Muzeum Miedzi.

- Oczywiście, możemy się zastanawiać, czy Zamek Piastowski jest dostatecznie promowany i wykorzystywany. Nie trzeba jednak od razu tworzyć muzeum. To absurd! Muzeum historyczne w Legnicy mamy od 55 lat – mówił dyrektor Niedzielenko.

- Legnicę i stać na to, i jest warta tego, żeby wspomóc pewną grupę ludzi. Niezależnie od tego, czy to będzie osobna instytucja, czy to będzie wspólna instytucja z funkcjonującym już Muzeum Miedzi. Po prostu zależy nam na tym wspaniałym zabytku, jakim jest legnicki zamek - podsumował prof. Rafał Eysymontt z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Swoją koncepcję zaadaptowania zamku „pod potrzeby turystów” przedstawiła na sesji absolwentka wydz. architektury Politechniki Wrocławskiej, która m.in. kaplicę zamkową odtworzyła z... drutu.

 - Ta forma jest inspirowana twórczością włoskiego artysty Edoardo Tresoldi, który rekonstruuje na reliktach nieistniejących już budynków całą kubaturę z drutu. Mamy zatem pogląd, jak wyglądała dana budowla w czasach swej świetności. Taki właśnie efekt zaproponowałam na kaplicy zamkowej - mówi Joanna Szewczyk.

Ziarno zostało zasiane. Czy będą plony? O to będzie trudno m.in. ze względu na koszty i fakt, że Zamek Piastowski ma obecnie dwóch właścicieli - urząd marszałkowski i urząd miasta.

{gallery}galeria/wydarzenia/26-06-17-sesja-muzeum-historyczne-fot-jagoda-balicka{/gallery}