Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wolontariusze z PWSZ wyjechali na Ukrainę

LEGNICA. Państwowa Wyższa Szkoła  Zawodowa im. Witelona w Legnicy w ramach ósmej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Studio Wschód we Wrocławiu zorganizowało wyjazd studentów Uczelni na Ukrainę.

Wolontariusze z PWSZ wyjechali na Ukrainę

W tym roku wyjazd zorganizowano do Śnitkowa (za Tarnopolem) w terminie od 8 do 18 lipca 2017 roku. Pobyt na Ukrainie wiąże się z zaangażowaniem uczestników w pomoc naszym rodakom i sprzątanie polskich cmentarzy. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas wcześniejszych edycji remontowane były cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie, nauczyciele dolnośląskich szkól oraz studenci. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych.

Studenci – wolontariusze, którzy zgłosili się na wyjazd, mają zapewniony darmowy dojazd, zakwaterowanie na polskich plebaniach i wyżywienie. Opiekunem grupy wyjazdowej z ramienia Uczelni jest mgr Dariusz Stefaniak.

Dodatkowo zostaną przekazane dary, który były zbierane na terenie Uczelni. Zbiórka darów rozpoczęła się 27 maja i trwała do 11 czerwca 2017 roku. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej i dzięki temu udało się zebrać artykuły żywnościowe o długim terminie ważności (w tym konserwy mięsne i rybne), środki opatrunkowe, higieniczne i czystości, artykuły szkolne i zabawki.

Koordynatorzy akcji składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę całej społeczności akademickiej: Władzom Uczelni oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”, pracownikom administracyjnym, wykładowcom i studentom, zwłaszcza II rokowi studiów niestacjonarnych kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Wśród przekazanych darów najwięcej było artykułów szkolnych (zeszyty, flamastry, kredki, piórniki, bloki, plecaki, gumki i temperówki) oraz spożywczych, w tym głównie konserwy mięsne i rybne, pasztety, kasze i makarony. Ponadto zebrano drobne zabawki i puzzle dla dzieci, środki opatrunkowe, higieniczne oraz czystości (szczególnie mydło do mycia).

Równolegle, przy zaangażowaniu studentów Samorządu Studenckiego, prowadzona była zbiórka środków pieniężnych, które w kwocie 932,92 zł. zostały przekazane na konto Fundacji Studia Wschód. Zasilą one VIII akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w którą po raz pierwszy zaangażowała się Uczelnia.