Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wakacje poza Polską? Tylko z kartą EKUZ

LEGNICA. NFZ zachęca, by na wakacje zabierać ze sobą kartę EKUZ. W krajach Unii Europejskiej pomoże każdemu ubezpieczonemu skorzystać bezpłatnie z pomocy medycznej w razie choroby lub wypadku. Otrzymanie karty nie jest trudne. Po pierwsze to prosty wniosek, który należy złożyć w delegaturze NFZ. Karty są wydawane na miejscu od ręki lub wysyłane pocztą. Wszystko zależy od potrzeb ubezpieczonego. 

Wakacje poza Polską? Tylko z kartą EKUZ

O nieszczęście na wakacjach nie jest trudno. Jak mówią "wypadki chodzą po ludziach" i w myśl tego powiedzenia warto postarać się o kartę EKUZ, która uprawnia nas do bezpłatnej podstawowej pomocy medycznej. 

- Karty, które wystawiamy dla naszych ubezpieczonych istnieją od czasu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej. Karty EKUZ są po to, by ubezpieczeni w Polsce mogli w razie wypadku lub nagłej choroby korzystać z pomocy medycznej na terenie Unii oraz kilku państw stowarzyszonych. Często zdarza się, że ubezpieczeni są zaskoczeni, że te karty nie obowiązują w Turcji, Egipcie czy dalszych krajach. Niestety. Tam trzeba postarać się o prywatne ubezpieczenie. Karta EKUZ zapewnia nam to, że  w razie wypadku możemy zgłosić się na terenie danego kraju do wybranej placówki lub szpitala. Tam zostanie nam udzielona pomoc, ale na tych samych zasadach, które dotyczą tamtejszych mieszkańców. Jeżeli np. w  Niemczech wymagana jest pierwsza opłata przy wizycie, tam również trzeba ją uiścić. Takiej opłaty niestety nie zwracamy. To są zasady unijne. Trzeba uważać, bo każdy kraj Unii, jak Hiszpania, Portugalia czy Anglia mają swoje zasady. Koszty, które opłacimy, a nie pokrywają się  z zasadami w Polsce, nie są zwracane. Trzeba pamiętać, że ta karta służy do nagłych przypadków, a nie dla planowego leczenia. To oznacza, że jeśli ktoś chce w ramach przepisów o koordynacji na tę kartę wyjechać i leczyć się na jakąś chorobę, to niestety tam zostaniemy poproszeni o inne dokumenty.  Są na nie w unijnych zarządzeniach osobne procedury . Na takie leczenie wymagana jest zgoda naszego kraju -  mówi Miłosz Tychanowicz, kierownik delegatury NFZ w Legnicy. 

Karta EKUZ dla pracowników jest ważna rok od chwili wydania. Dzieci mają ją na czas roku szkolnego, studenci od semestru do semestru. - Kartę można otrzymać poprzez wypełnieni wniosku i złożenie go albo osobiści, albo mailem, albo faxem lub tradycyjną pocztą. W zależności od tego, jaką interesant wybiera formę odbioru tak ją wysyłamy. Wydajemy je na bieżąco. Frekwencja nam rośnie. Tylko w czerwcu wystawiliśmy blisko 10 tys. kart na terenie byłego województwa legnickiego. Polacy mają coraz większą świadomość, że taka karta jest nam potrzebna. Jeśli jej nie mamy, a znajdziemy się w trudnej sytuacji medycznej na wakacjach, proszę się do nas zwrócić mailowo lub telefonicznie, a my ją wystawimy. Możemy też przygotować certyfikat,, który zastępuje tę kartę. Jeśli na przykład jesteśmy po wypadku to nasza instytucja wystawi taki certyfikat z datą wsteczną. On również uprawnia do tego, by nie płacić za pomoc medyczną w danym kraju, w którym jesteśmy na wakacjach - dodaje Miłosz Tychanowicz. 

Delegatura NFZ w Legnicy znajduje się przy ulicy Jana Pawła II 7. Jest otwarta codziennie od 8-16.