Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Waldemar Krzystek szuka w Legnicy domu pod orłami

LEGNICA. Waldemar Krzystek, twórca takich filmów, jak „Mała Moskwa”, „80 milionów” czy „Fotograf”, powraca ze swoją najnowszą mega produkcją – serialem historycznym „Dom Pod Dwoma Orłami”.

Waldemar Krzystek szuka w Legnicy domu pod orłami

Od Legnicy jego ekipa rozpoczęła poszukiwania plenerów, miejsc i obiektów, które będą mogły zagrać w filmie. W kręgu zainteresowania scenografów znalazły się m.in. zabytkowe pomieszczenia Nowego Ratusza, ostatnio odrestaurowane, oraz willa Rotherów. Filmowcy poszukują również ciekawych miejsc, odzwierciedlających architekturę i pejzaż miejski początków XX wieku. Bogate mieszczańskie ulice Legnicy: Roosevelta, Łukasińskiego, Tatarska, Mickiewicza mogą zagrać w filmie stolicę Dolnego Śląska – Wrocław. Na celowniku znajduje się ciągle tytułowy Dom pod Dwoma Orłami. Jest poszukiwana: „duża, ponura, przedwojenna willa, o ozdobnym portalu z masywnymi drzwiami, do których prowadzą szerokie, granitowe schody”. Kamienne orły, które znajdą się nad portalem, mogą już być dziełem filmowców.

- Nie wykluczam, że taki dom znajdę w Legnicy – mówi reżyser. - To moje ukochane miasto rodzinne, które zawsze przynosi mi szczęście i do którego – i prywatnie, i filmowo – zawsze powracam i będę powracał. Poza tym, noszę tytuł Ambasadora Legnicy, a to zobowiązuje – dodaje.

Poszukiwane jest również mieszkanie z epoki, o powierzchni ok. 200 m2 (zimowa siedziba głównych bohaterów) z zachowanym parkietem, oryginalną stolarką i sztukateriami.
Zachęcamy legniczan, aby otworzyli drzwi ekipie filmowej. Właściciele ciekawych miejsc, posesji i mieszkań mogą kontaktować się w tej sprawie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Akcja serialu dzieje się na Dolnym Śląsku. Bohaterów poznajemy w jednej z wrocławskich kamienic, gdzie krzyżowały się losy Polaków, Niemców i Ukraińców. Jest rok 1997, dzień przed słynną powodzią, która zaleje Wrocław dwunastometrową falą. Marianna, niefrasobliwa studentka architektury, wraca do rodzinnego domu ze stypendium w USA. W nocy woda zalewa „Dom pod Dwoma Orłami” do wysokości pierwszego piętra. Kiedy woda opada, okazuje się, że żywioł odsłonił skrywane przez lata tajemnice.

Serialowa fabuła toczyć się będzie nie tylko na terenie Dolnego Śląska. Widzowie zostaną również przeniesieni na polskie Kresy Wschodnie, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej toczy się równoległe życie do życia w Breslau.
Jest to wysokobudżetowa produkcja, która pokaże ruiny Festung Breslau, rzeź wołyńską, deportacje Polaków do Kazachstanu, repatriacje na ziemie zachodnie oraz powódź z 1997 roku.

Reżyserem serialu jest Waldemar Krzystek, a autorami scenariusza - Małgorzata Kopernik i Waldemar Krzystek. „Dom Pod Dwoma Orłami” znalazł się już wśród zwycięskich projektów w konkursie Nabór, Ocena, Selekcja (NOS) w kategorii wieczorny serial, ogłoszonym przez TVP. Wygrał on również 1,5 mln zł w konkursie Odra-Film na dofinansowanie miniserialu fabularnego, którego tematem będzie historia Dolnego Śląska w XX wieku.
Zapraszamy do śledzenia najnowszych wiadomości o serialu na jego oficjalnej stronie https://www.facebook.com/dompoddwomaorlami/.