Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wojewoda nada nazwę legnickiej ulicy

LEGNICA. Zdekomunizowana nazwa ulicy powróciła. Wojewoda dolnośląski uchylił bowiem uchwałę rady miejskiej Legnicy o zamianie nazwy ulicy Armii Ludowej na ulicę Żołnierzy Armii Ludowej.

Wojewoda nada nazwę legnickiej ulicy

W lipcu br., na mocy uchwały dekomunizacyjnej, legniccy radni podejmowali uchwałę w sprawie zmiany nazw dwóch ulic: II Armii Wojska Polskiego i Armii Ludowej. O ile przy pierwszej kłopotu nie było i przyjęto nazwę Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, o tyle z nową nazwą Żołnierzy Armii Ludowej nie zgodził się wojewoda.

- Wojewoda dolnośląski wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię w sprawie tej uchwały i IPN stwierdził, że- tu cyt.: "Gwardia, następnie Armia Ludowa były to komunistyczne, ochotnicze formacje zbrojne utworzone w kraju i podporządkowane PPR, powołane w celu realizacji politycznych celów ZSRR. Zdaniem IPN- w przeciwieństwie do żołnierzy podlegających procedurze poboru obowiązkowej służby wojskowej dla jednostek I i II Armii Wojska Polskiego, których - zgodnie z ustawą - możemy upamiętniać, udział w szeregach Armii Ludowej był ochotniczy - przytoczył stanowisko IPN Ryszard Białek, pełnomocnik prezydenta Legnicy.

- Sytuacja prawna wygląda w tej chwili tak, że prawo nadania nazwy ulicy przysługuje wojewodzie. Rada nie może zmienić swojej uchwały. Pan wojewoda do 2 grudnia ma prawo wykonać uchwałę zastępczą, nadając nazwę tej ulicy. Mam nadzieję, że pan wojewoda będzie chciał z nami rozmawiać i zasięgnąć opinii - mówi prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

Przypomnijmy, na lipcowej sesji pod głosowanie miał pójść projekt uchwały mówiący o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej na Ludową. Prezydent Legnicy tłumaczył, że nazwa ta konsultowana była m.in. z mieszkańcami tej ulicy. Ostatecznie jednak, radni wprowadzili poprawkę i przyjęli nazwę Żołnierzy Armii Ludowej, z czym nie zgadza się IPN.