Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Trzy Furie na dolnośląskich torach (FOTO)

LEGNICA. Dziś o 14.58 na Dworzec Kolejowy wjechał przyśpieszony pociąg relacji Wrocław – Legnica. Nie był to jednak zwykły codzienny przewóz pasażerski Kolei Dolnośląskich i nie tylko z racji szczególnych  podróżnych , ale i z uwagi na towarzyszące wydarzenia na stacjach wyjazdowej i przyjazdowej.

Trzy Furie na dolnośląskich torach (FOTO)

Wydarzenia, które miały miejsce na peronie Dworca Głównego we Wrocławiu przed odjazdem pociągu oraz po jego wjeździe na legnicki 2 peron związane były z nadaniem nazw tytułów spektakli legnickiego teatru trzem pociągom tej relacji. Uświęceniem tej ciekawej wspólnej inicjatywy KD i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy był happening na obu tych stacjach. Wzięli w nim udział aktorzy – amatorzy ze Stowarzyszenia „Kolejarz” oraz taneczna grupa z Rzeszotar.

Od tej chwili pasażerowie KD udający się do Legnicy czy Wrocławia będą podróżowali pociągami "Ballada o Zakaczawiu", "Modrzejewska" czy przyśpieszonym kursem "Trzy Furie".
Nadanie nazw pociągom najsłynniejszymi sztukami wystawianymi przez legnicki teatr nie jest pierwszą wspólną inicjatywą tego przewoźnika i miejscowego teatru. Przykładem realizacji podobnego projektu było czytanie pasażerom fragmentów scenariusza spektaklu „Inwazja Jaszczurów” przez aktorów podczas jazdy pociągiem czy też wplatanie w sztukę wizualizacji z motywem kolejowym.

- Te wszystkie inicjatywy dla nas to niekonwencjonalny sposób przyciągnięcia publiczności do naszego teatru - mówił Jacek GŁOMB, dyrektor legnickiego teatru. - Jestem przekonany, że jacyś ludzie, którzy zauważyli tę akcję, zainteresują się sztukami które gramy. Ze swej strony mogę powiedzieć, że odczuwam sentyment do kolejarzy od czasu wystawienia sztuki „Ballada o Zakaczawiu”. Była ona w dużej części spektaklem kolejowym i tam zagrali też kolejarze. Poza tym wystawiliśmy ją w Domu Kultury „Kolejarz”.

Podobne nastawienie do ścisłej współpracy z legnickim teatrem mają Koleje Dolnośląskie regionalny przewoźnik z siedzibą spółki właśnie w Legnicy. Od jakiegoś czasu KD angażują się aktywnie w lokalnych sferach społecznych i kulturalnych jak np. projekt Pociągu do Kultury.

{gallery}galeria/wydarzenia/11-10-17-nadanie-nazw-pociagom-fot-ewa-jakubowska{/gallery}