Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Twórcy parabanku aresztowani

LEGNICA. Sąd Rejonowy w Legnicy przychylając się do wniosku Prokuratury Okręgowej,zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu wobec: prezesa zarządu Krzysztofa P., prokurenta samoistnego Kamila M. oraz trzech innych osób z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy: Iwony D., Ireny W. i Magdaleny B., którym to osobom zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej oszukańczy proceder pośrednictwa przy zawieraniu przez osoby fizyczne z bankami umów kredytów i pożyczek.

Twórcy parabanku aresztowani

Postępowanie karne w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie. W trakcie śledztwa Prokuratury Okręgowej w Legnicy oraz Komendy Miejskiej Policji w Legnicy ustalono, że kierownictwo oraz pracownicy spółki prowadzili działalność polegającą na pośrednictwie kredytowym - udzielaniu pomocy osobom zadłużonym w uzyskaniu atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych. Przestępczy proceder polegał na jednoczesnym złożeniu wniosku i uzyskiwaniu na rzecz klientów kredytów w wielu bankach, na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytu. Część tej nadwyżki spółka pobierała w formie „prowizji”, w przypadku pozostałej sumy uzyskanych kredytów pracownicy nakłaniali osoby pokrzywdzone do złożenia depozytów lub też zakupu obligacji przedsiębiorstwa, wprowadzając jednocześnie te osoby w błąd co do tego, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez Spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie nawet kilkunastu procent.

Jak ustalono, system opierał się o strukturę „piramidy finansowej”, środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku spółka zaprzestała działalności.

W dniu 17 października 2017 roku dokonano zatrzymania, a następnie doprowadzono do prokuratury prezesa zarządu Compass Money Krzysztofa P., prokurenta samoistnego tej spółki Kamila M. oraz trzy pracownice z kierownictwa tej spółki: Iwonę D, Irenę W. i Magdalenę B. którym przedstawiono zarzuty popełnienia kilkunastu przestępstw, a w tym: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, tj. czynów z art. 258 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k .w zw. z art. 294 § 1 k.k. i innych oraz prowadzenia działalności polegającej na gromadzeniu bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób fizycznych, tj. przestępstwa z art. 171 ust.1 i 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2017 roku Prawo bankowe .

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych w dniu 17 października 2017 roku skierowano wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o tymczasowe aresztowanie wszystkich wyżej wymienionych pięciorga podejrzanych. W dniu 18 października 2017 roku Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich tych osób.

Jak ustalono, suma strat spowodowanych przez kierownictwo i pracowników Compass Money sp. z o.o. na dzień dzisiejszy wynosi ponad 5 mln 200 tys. PLN. W sprawie występuje obecnie 41 osób pokrzywdzonych. Sprawa jest rozwojowa i zarówno liczba osób pokrzywdzonych, jak i kwota strat może ulec zmianie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci w dalszym ciągu ustalają kolejnych pokrzywdzonych. Policja i Prokuratura nie wyklucza też dalszych zatrzymań.

Do sprawy legnickiego parabanku wrócimy