Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Więź Polaków i Węgrów upamiętniona (FOTO)

LEGNICA. Odśpiewanie hymnu Węgier i Polski, wiele ciepłych słów i złożenie kwiatów. W Legnicy odsłonięto dziś tablicę ufundowaną przez rząd węgierski, a będącą podziękowaniem dla legniczan za wsparcie Węgrów w walce o wolność w 1956r.

Więź Polaków i Węgrów upamiętniona (FOTO)

 W uroczystościach wzięła udział Ambasador Węgier w Polsce -Orsolya Zsuzsanna Kovács, która podkreśliła, jak wiele łączy oba narody.

- Rewolucja w 1956r. to nasza wspólna rewolucja, kiedy walczyliśmy o niepodległość i wolność. Nigdy nie zapomnimy, jaką pomoc otrzymaliśmy wówczas od Polaków. Szczególnie pamiętamy o pomocy legniczan. Miasto niewielkie, ryzykując wiele, zbierało krew i żywność dla braci z Węgier. Dostaliśmy od was też duchowe wsparcie. - mówiła podczas uroczystości w Legnicy, Ambasador Węgier w Polsce, Orsolya Zsuzsanna Kovács.

- W 1956r. Legnica wyglądała zupełnie inaczej. Stacjonowały tu wówczas wojska sowieckie, stąd ciężko było móc cokolwiek zrobić, ale były próby choćby obalenia niechlubnego Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. - przypomniał Wacław Szetelnicki, przewod. rady miejskiej Legnicy.

To pierwsza taka tablica na Dolnym Śląsku, w Polsce jest ich ok. dziesięciu.

- Od dziś mamy w Legnicy odrobinę Budapesztu. Jestem wdzięczna, że w wigilię narodowego święta Węgier gościmy panią Ambasador - powiedziała Dorota Czudowska, senator PiS.

- Czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni,że rząd Węgier właśnie w Legnicy zdecydował się umieścić tego rodzaju tablicę - dodał prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

{gallery}galeria/wydarzenia/22-10-17-odsloniecie-tablicy-wegierskiej-fot-jagoda-balicka{/gallery}