Ponad 100 km ścieżek rowerowych?
LEGNICA. Jest dokument ważny dla rowerzystów. Na zlecenie wydziału ruchu drogowego legnickiego urzędu miasta biuro projektowe z Wrocławia opracowało” Koncepcję przebiegu tras rowerowych dla Legnicy”.
Dziś rowerzyści w Legnicy mają do dyspozycji niespełna 40 km ścieżek rowerowych, z czego część to trasy nieoznakowane. Gdyby wcielono w życie założenia opracowane w „Koncepcji”, w mieście byłoby sto kilkadziesiąt km ścieżek rowerowych, spiętych w logiczny i spójny system.
- Koncepcja zakłada 6 tras głównych (o łącznej długości ponad 69 km) i 12 tras dodatkowych (liczących w sumie kilkadziesiąt km). Dokument zakłada też powstanie otwartych i zadaszonych stacji rowerowych z liczbą miejsc postojowych wyliczonych pod potrzeby danych placówek czy instytucji. Do tego, miejsca przesiadkowe, gdzie będzie można zostawić rower i wsiąść do autobusu - wylicza prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.
Koncepcja jest właśnie w ratuszu omawiana, a firma ma wprowadzić do dokumentu drobne poprawki. Wtedy będzie podana do publicznej wiadomości.
- W tym dokumencie przewiduje się zarówno budowę nowych tras rowerowych przy inwestycjach drogowych, budowę na istniejących rezerwach terenu, jak i również wykorzystanie już istniejących szlaków rowerowych. Przewidujemy także wykorzystanie do tego celu wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Kaczawy - dodaje prezydent Legnicy.
Koncepcja zakłada też utworzenie „bezkosztowych” ścieżek rowerowych, choćby na ulicach jednokierunkowych.
- Mamy w mieście obszary z ograniczoną szybkością do 30km/h, czyli tzw. strefy "Tempo 30". Na tych obszarach uspokojonego ruchu, głównie na ulicach jednokierunkowych, wprowadzona zostanie możliwość jazdy pod prąd (oczywiście rowerem, nie autem!). Są to rozwiązania powszechnie stosowane w dużych miastach polskich i europejskich - dodaje prezydent Legnicy.
Ile miasto musiałoby wydać na realizację koncepcji? Koszty dopiero są szacowane, a ostateczny kształt ścieżek ma być zaakceptowany po konsultacjach społecznych.