Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pamiętano o Powstaniu Wielkopolskim (FOTO)

LEGNICA. Od wielu lat w Legnicy czczona jest pamięć powstania wielkopolskiego.  W  97. rocznicę wybuchu powstania Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Czesław Kowalak, Adam Sikorski dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1, która nosi powstańcze imię, oddali hołd pamięci zamieszkałym po wojnie w Legnicy uczestnikom tego narodowo-wyzwoleńczego zrywu, którzy spoczęli na legnickim cmentarzu. Przybyli też mieszkający w Legnicy członkowie rodzin powstańców.

Pamiętano o Powstaniu Wielkopolskim (FOTO)

Po II wojnie Światowej w Legnicy osiedliło się około 40 powstańców wielkopolskich. Przybyli do naszego miasta m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Chodzieży. - Mimo że Legnica nie leży w Wielkopolsce, to właśnie Legnica pielęgnuje tradycje związane z powstaniem wielkopolskim - powiedział Czesław KOWALAK, prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. - Tradycje związane z rocznicą powstania sięgają roku 1968 roku. Dodam, że właśnie w Legnicy znajduje się jedyna szkoła nosząca powstańcze imię i jest to jedyna na Dolnym Śląsku szkoła nawiązujące do powstania wielkopolskiego. 

Na Cmentarzu Komunalnym znajduje się 28 mogił powstańczych, wśród nich grób Stanisława Miśka, Honorowego Obywatela Legnicy z roku 1996. Na mogiłach zapłonęły znicze. Coroczne wizyty przedstawicieli władz miasta, członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i młodzieży na powstańczych grobach stały się elementem legnickiej tradycji patriotycznej. W tym roku zapalali znicze, składali wiązanki kwiatków m.in. Anna Gątowska, dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej, Tadeusz Podwiński, honorowy prezes legnickiego Związku Piłki Nożnej czy Romuald Romanowski - ongiś znakomity zawodnik i trener koszykówki.

Warto przypomnieć, że powstanie wielkopolskie, określane często mianem ostatniego etapu „najdłuższej wojny nowożytnej Europy”, skierowanej przeciwko pruskiemu zaborcy, wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na działania Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu Ignacego Paderewskiego. Doskonale zorganizowani i sprawnie dowodzeni powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który objął także front powstańczy postanowieniami rozejmu z 11 listopada 1918 r., kończącego I wojnę światową.

{gallery}galeria/wydarzenia/28.12.15_Rocznica_Powstania_Wielkopolskiego_Fot_Bozena_Slepecka{/gallery}