Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnicka urologia to światowa liga

LEGNICA. Takie zabiegi do niedawna wykonywano jedynie w trzech placówkach w Polsce - w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Do tego grona dołączył pierwszy pozaakademicki ośrodek - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Mowa o wszczepianiu sztucznych zwieraczy pęcherza moczowego, który eliminuje problem nietrzymania moczu u mężczyzn.

Legnicka urologia to światowa liga

 

- By móc powiedzieć, że nie odstajemy od światowego poziomu, brakowało nam tylko tego zabiegu - implantacji sztucznych zwieraczy pęcherza moczowego. Dziś w Legnicy wykonujemy już wszystkie zabiegi, jakie dostępne są w nowoczesnej urologii urazowej - mówi prof. Igal Mor, ordynator oddziału urologicznego w legnickim szpitalu.

W Legnicy przeprowadzono dwa pierwsze tego typu zabiegi, które pacjentom... odmienią życie.

- To jest dwóch młodych mężczyzn - jeden 45-letni, a drugi 53-letni. Obaj są szczęśliwi, bo przez kilka lat borykali się - delikatnie mówiąc - z uciążliwym problemem. Cieszymy się, że tak diametralnie mogliśmy im odmienić życie na lepsze. Będziemy teraz w Legnicy takich zabiegów wykonywać od 4 do 8 miesięcznie - dodaje prof. Mor.

Co ważne dla pacjentów, zabieg jest refundowany przez NFZ, ale stawka wyliczona jest wręcz na granicy opłacalności. NFZ płaci 30 tys. zł, z czego 25 tys. zł kosztuje sam zwieracz.

- Warto byłoby, żeby w NFZ czy ktoś na szczeblu ministerialnym się zastanowił, czy nie warto finansować lepiej tego typu zabiegi w Polsce, niż finansować do końca życia pieluchomajtki, czy cewniki moczowe - mówi Andrzej Hap, z-ca dyr. legnickiego szpitala.

Na zabieg w legnickim szpitalu czeka już 25. kolejnych pacjentów. To stosunkowo niewiele, bo w Krakowie na taki zabieg czeka się... 4,5 roku!