Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Książka roku i koncert Wyszkoni (FOTO)

LEGNICA. Książka "Legnica w roku 1956" Marii Kubasik i Marka Żaka otrzymała Tytuł Legnickiej Książki Roku 2017. Kapituła wybrała ją spośród 6 nominowanych a 43 zgłoszonych publikacji. W Sali Maneżowej wręczono nagrody i odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny, w czasie którego zaśpiewała Ania Wyszkoni.

Książka roku i koncert Wyszkoni (FOTO)

Kilkaset osób pojawiło się w Sali Maneżowej na Koncercie Noworocznym i ogłoszeniu książki roku. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprezentował film w czasie którego można było zobaczyć, co działo się w mieście w minionym roku. To był wstęp do ogłoszenia zwycięzcy książki roku 2017, którą wybrała kapituła.

- Wszystkie nominowane książki miały w sobie akcent historyczny. Na pewno nie było łatwo wybierać, ale przeważył głos, że legniczanie w roku 1956 roku mogli być dumni, że są legniczanami. To, że postulaty, które oni wykrzykiwali w momencie kiedy była demonstracja, nie dotyczyły tylko i wyłącznie spraw ekonomicznych, niedostatków w sklepach, niskich zarobków, szarości życia, rozliczenia okresu stalinowskiego i zmian władzy, ale również dotyczyły wyjścia z Legnicy wojsk radzieckich. To był chyba pierwszy raz, że postulaty były wyartykułowane w sposób publiczny. To była wielka odwaga - mówi Anna Gątowska z kapituły, dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej.

Zwycięska publikacja prezentuje rok 1956 w Legnicy.
- W książce chcieliśmy pokazać cały ciąg wydarzeń, który doprowadził do rozruchów w Legnicy. Dlatego pokazaliśmy całe dwanaście miesięcy a nie tylko ten okres z jesieni 1956 roku - mówi Marek Żak, współautor.

Autorami książki są Maria Kubasik i Marek Żak ze stowarzyszenia Pamięć i Dialog. Kubasik w przeszłości była urzędniczką, natomiast Żak jest doktorantem historii na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Jestem dumny z tego, do jakich materiałów dotarliśmy, bo jako pierwsi zdobyliśmy listę osób zatrzymanych w czasie manifestacji, listę bohaterów tamtych dni, bo wówczas wyjście na ulicę na demonstracje było aktem niebywałej odwagi - podkreśla Żak.

Skąd pomysł na temat? - Legnica nie była opracowana w sposób naukowy jeśli chodzi o 1956 roku. Na łamach Szkiców Legnicy pojawiły się bodajże dwa artykuły, które w sposób pobieżny pokazywały to zagadnienie. My natomiast chcieliśmy to rozpracować. Ja tę książkę określam jako monografię Legnicy roku 1956 - wyjaśnia Maria Kubasik.

Prace nad publikacją rozpoczęły się w roku 2015 a finalnie książka wydana została w 2017 roku.
- Manifestacje październikowe w Legnicy należały do tych jednych z najbardziej spektakularnych w kraju. Mówimy o mieście, gdzie obok kilkudziesięciu tysięcy Polaków było kilkadziesiąt tysięcy obywateli Związku Radzieckiego. Doszło do ataku na kilka obiektów, które zajmował Związek Radziecki, jak szpital przy ul. Chojnowskiej czy Dom Oficera - kończy Żak.

Trudno jest określić, ile dokładnie osób manifestowało w wydarzeniach październikowych, ale ze źródeł IPN było to ok. 4 tys. osób. W sumie zatrzymano blisko 50 ludzi.

KTO BYŁ NOMINOWANY?
1. Grass Łukasz: Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą; (Opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę. Warszawa, Ringier Axel Springer Polska)

2. Śladami legnickich zegarów / teksty Grażyna Humeńczuk, Marcin Makuch. – Legnica, Towarzystwo Miłośników Twórczości Zofii Kossak w Legnicy

3. Guzicki Artur: Przygody Julka / il. Henryk Baca. – Legnica, TML Pro Legnica

4. Kubasik Maria, Żak Marek: Legnica w 1956 roku, Legnica, Edytor

5. Piaskowski Roger, Morawiec Wojciech: Druga twarz Liegnitz, Legnica, Edytor

6. Stasiak Janina, Grzywacz Franciszek: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, Legnica, Edytor.

fot. B.Slepecka

{gallery}galeria/kultura/02_02_18_Koncert_Noworoczny_wybor_ksiazki_roku_fot_BSlepecka{/gallery}