Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zabytkom na ratunek

LEGNICA. Województwo dolnośląskie z własnego budżetu przeznaczyło w tym roku 5 mln zł na ratowanie zabytków. 1/3 tej kwoty trafi do regionu legnickiego.

Zabytkom na ratunek

Najpierw pracowała komisja, która oceniała zgłoszone wnioski, a w skali województwa dolnośląskiego było ich 299. Listę ostatecznie zakwalifikowanych do dofinansowania wczoraj zatwierdził sejmik dolnośląski.

- Bardzo mnie to cieszy, że obiekty legnickie znalazły się wśród tych, które znalazły uznanie władz województwa dolnośląskiego. W ten sposób obiekty zabytkowe nabierają pierwotnego blasku i stają się perełką architektury miejskiej - mówi Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

W samej Legnicy dofinansowanie otrzymają: Teatr Modrzejewskiej (120 tys. zł), parafia pw. św. Jana Chrzciciela (40 tys. zł), parafia pw. św. Jacka (40 tys.zł), parafia ewangelicko- augsburska (35 tys.zł) i Cech Rzemiosł Różnych (25 tys. zł).

- Na podregion legnicki - jak go umownie nazwaliśmy - przyznano jedną trzecią z całej tegorocznej puli pieniędzy przeznaczonych na ratowanie zabytków. Pozwoli to na dofinansowanie dla 54 zabytków z regionu legnickiego - mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Potrzeby w tym zakresie są zdecydowanie większe, ale instytucje czy kościoły robią te remonty już tak fajnie, że dzielą je na etapy. Jeżeli wiadomo, że te dotacje nie są aż tak bardzo wysokie jakich by oczekiwali - to np. jednego roku robiona jest elewacja na jednej ścianie, a drugiego roku pozyskują środki na resztę. Wiele zabytków w ten sposób uratowano - mówi Wanda Gołębiowska z urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.