Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Większość nie chce pomnika Henryka Pobożnego

LEGNICA. Na naszym portalu zapytaliśmy czytelników "Która koncepcja przebudowy placu Słowiańskiego jest najlepsza?". Głosy były podzielone, jednak nieznacznie więcej niż połowa obstawiała koncepcję, która przygotowała wrocławska grupa architektów - czyli Plac Słowiański bez pomnika.

Większość nie chce pomnika Henryka Pobożnego

 

Wizja Aleksandry Doniec zdobyła 50,42% głosów. Według tej koncepcji na placu nie będzie już pomnika, za to pojawi się więcej zieleni i punkty kawiarniane. Ze względu na znaczne koszty zrezygnowano z parkingu podziemnego. W części pierzei od ul. Witelona ma też pojawić się nowy budynek, który uzupełni obiekty Urzędu Miasta. Pojawi się też rondo, które łączyć będzie ulice Witelona, Skarbka, Mickiewicza i pl. Słowiański. Nawierzchnia placu ma być ułożona z ciętych w pasy płyt granitowych w kolorze szarym w układzie szachownicowym.

- Przede wszystkim zależało na tym aby przestrzeń placu była bliższa mieszkańcom, bo teraz właściwie funkcjonuje tylko jako dojście do parkingów i przystanków autobusowych. Stąd decyzja o wprowadzeniu drzew na dużej części placu tworząc bardziej kameralne miejsce. Druga ważna decyzja, to podkreślenie bardzo ważnej osi widokowej w tej części miasta, otworzyć tam przestrzeń i stworzyć miejsce, gdzie mógłby się tam odbywać szereg imprez - wyjaśnia architekt Aleksandra Doniec.

sonda plac slowianskiDrugi wynik zdobyła wizja Piotra Niemca, którą z chęcią widziałyby środowiska prawicowe, z w tym Prawo i Sprawiedliwość, Obóz Narodowo-Radykalny, Legnicką Grupę Patriotyczną czy Ruch Narodowy. Tutaj w centralnym punkcie placu pojawiłaby się kolumna Henryka Pobożnego. Wynik? 35,29%.

Najmniej głosów, bo 14,29% miała koncepcja, którą zgłaszał Artur Borodacz, a zakładała ona zmianę placu Słowiańskiego na plac Żołnierzy Wyklętych i budowę wysokiej fontanny poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

Propozycja Aleksandry Doniec wygrała konkurs organizowany przez Urząd Miasta w Legnicy i pod tę koncepcję ma być przygotowywana dokumentacja. Rozpoczęcie realizacji odbędzie się najwcześniej w 2019 roku.