Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica w trójce najaktywniejszych samorządów

LEGNICA. W rankingu najaktywniejszych samorządów, przeprowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, obejmującym rok 2015, Legnica zajęła trzecie miejsce wśród 65 miast na prawach powiatu. Zdobyliśmy prawie 52 tys. punktów, a jednocześnie tytuł Super Powiatu.

Legnica w trójce najaktywniejszych samorządów

Legnica dostała najwyższą notę na Dolnym Śląsku. Spośród krajowych konkurentów wyprzedziły nas tylko Nowy Sącz i Rzeszów. W dalszej kolejności były: Krosno, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Piotrków Trybunalski, Chełm, Tarnów i Słupsk.

Legnica od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu. Zmagania trwają przez cały rok w trybie on-line. Ogólnopolski ranking najaktywniejszych powiatów i gmin organizowany jest od 15 lat. W roku 2014 i 2013 Legnicy przypadło zwycięstwo. Za 2012 rok zdobyliśmy trzecie miejsce, za 2011 - czwarte, w 2010 – trzecie, w 2009 - szóste. W latach 2006, 2007 i 2008 byliśmy na drugim miejscu, a jeszcze wcześniej – na 8 i 14.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów w kilku grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych, prozdrowotnych, udzielania pomocy społecznej, rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

W 2015 roku Legnica uzyskała m.in.: 9.000 punktów za wykorzystane środki inwestycyjne pochodzące ze źródeł zewnętrznych, 4.000 punktów za tworzone pracownie informatyczne, 1.000 za środki finansowe pozyskane z krajowych źródeł zewnętrznych, 3.000 za instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości, 3.000 za wielkość wydatków na szkolenia, 2.920 za wspieranie rozwiązań ekoenergetycznych, 1.000 za działania na rzecz osób niepełnosprawnych, 1.500 za stypendialne wspieranie zdolnej młodzieży.

Ten ogólnokrajowy ranking, prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.