Koniec Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego
LEGNICA. Tysiące dzieci zbadanych pod kątem obecności ołowiu w organizmie i wysłanych na turnusy rehabilitacyjne, dziesiątki programów badawczych i setki tysięcy objętych programem profilaktycznym i edukacyjnym. Prekursor badań nad ołowicą- Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego w Legnicy – po 27 latach przestała istnieć.
Decyzję o likwidacji Fundacji jej zarząd podjął we wrześniu ub. roku. Działalność zakończono z końcem 2018 r.
- Fundacja istniała dokładnie 27 lat. O zakończeniu działalności zdecydowało kilka czynników - stan założycieli Fundacji i zbyt mało pieniędzy, by móc tę działalność dalej prowadzić - mówi Janina Olewicka, od początku związana z Fundacją, a dziś wyznaczona przez sąd na jej likwidatora.
Przy Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego działała też przychodnia. Pan Adam, mieszkaniec Legnicy, twierdzi, że sytuacja - jako pacjenta - go zaskoczyła.
- Byłem tu w listopadzie u lekarza i nikt słowem nie wspomniał - ani lekarka, ani w dyżurce pielęgniarka, a uważam, że pacjenci powinni być o tym informowani - mówi pan Adam. I dodaje:- Ani dostępu do swojej dokumentacji medycznej, ani do lekarza i zostaje człowiek "z ręką w nocniku".
Dziś już wiadomo, że dokumentacja pacjentów (ok. 1400 osób) jest dostępna w innym miejscu.
- Ustaliliśmy z urzędem wojewódzkim, że dokumentację przejmie inny podmiot. Umowa już została podpisana i pacjenci mają dostęp do swojej dokumentacji w gabinecie doktora Krzysztofa Stawika przy ul. Kościuszki 24 w Legnicy - mówi Janina Olewicka.
O ile pacjenci mają już zagwarantowany dostęp do swojej dokumentacji, o tyle o placówkę ukierunkowaną na walkę z ołowicą może być gorzej.
- To jest bardzo trudny temat. Podobna Fundacja istnieje na Śląsku i to jedyna placówka, która ma podobny profil. Więcej takich w Polsce nie ma - dodaje likwidatorka.