W szpitalu ruszył pilotaż onkologiczny
LEGNICA. Legnicki szpital wszedł do Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Oznacza to, że jest jedną z kilkunastu placówek na Dolnym Śląsku, do której - dzięki skróconej ścieżce diagnostycznej - kierowani będą pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej.
Pacjent ma jak najszybciej zostać objęty leczeniem, a przez cały ten proces „za rękę” ma poprowadzić go koordynator. Takie są główne założenia Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, w którym udział bierze m.in. legnicki szpital.
- Ta ścieżka działania ma być krótka, po to, żeby w odpowiednim momencie wychwycić, że nowotwór faktycznie jest i żeby pacjenta jak najszybciej objąć leczeniem - mówi Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy (na zdjęciu).
Ważnym elementem pilotażu jest ogólnopolska linia telefoniczna dla pacjentów.
- Jeżeli pacjent ma jakieś objawy, które go niepokoją, bo mogą wskazywać na chorobę nowotworową, to jest uruchomiona specjalna infolinia, gdzie zostanie on przekierowany do odpowiedniej osoby blisko miejsca zamieszkania, która pokieruje pacjentem i wskaże mu co dalej powinien zrobić i gdzie się zgłosić - mówi Krystyna Barcik.
Na Dolnym Śląsku w Pilotażu bierze udział 13 placówek służby zdrowia, wśród których ośrodkiem wiodącym jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Nowy model organizacji opieki onkologicznej będzie sprawdzany przez 18 miesięcy. Pilotaż dotyczy konkretnych typów nowotworów: płuc, jajnika, jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego.
Nr tel. infolinii Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej: 022 755 11 55.