Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Smutny koniec "polibudy"

LEGNICA. Już wkrótce Filia Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, która 1 marca tego roku będzie obchodzić okrągły jubileusz 50-lecia powstania, zostanie wykreślona z wykazu legnickich szkół wyższych. Wiąże się to z decyzją Senatu uczelni, która od nowego roku akademickiego nie będzie prowadziła nowego naboru studentów. To samo dotyczy pozostałych zamiejscowych placówek tej uczelni w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Smutny koniec "polibudy"

Przyszłoroczny nabór do zamiejscowych ośrodków w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy został wstrzymany, co w praktyce oznacza, że obecni maturzyści będą mieli do wyboru tylko tę uczelnie we Wrocławiu. Obecni studenci każdej z tych zamiejscowych placówek dokończą swoją edukację w poszczególnych filiach, gdyż obowiązują Politechnikę umowy zawarte ze studentami na świadczenie usług, na studiowanie w konkretnych miejscach nauki.

-  Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym nie przewiduje istnienia zamiejscowych wydziałów, takich jak te we wspomnianych miastach – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej. - Zapadła zatem decyzja o wygaszaniu tych wydziałów. Oczywiście nie możemy tego zrobić z dnia na dzień, dlatego, że są tam studenci, pracownicy i tak dalej.-
Sama ta wyższa uczelnia nie ukrywa, że podstawy decyzji Senatu o powolnej likwidacji jej fili są nie tylko względy prawne, ale także ekonomiczne. Bowiem z roku na rok w filiach Politechniki Wrocławskiej uczy się co raz mniej studentów. Obecnie na wszystkich trzech wydziałach w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze studiuje około czterystu studentów.

Władze miast, w których ma swoje siedziby Politechnika Wrocławska, planują spotkać się podczas najbliższego posiedzenia senatu uczelni z jego magnificencją rektorem, aby znaleźć korzystne dla miast rozwiązanie. Nie ma co ukrywać, ze stawką będzie współfinansowanie przez samorządy tych miast filii wrocławskiej uczelni.

Przypomnijmy, iż wprawdzie akt erekcyjny Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy został podpisany 24 października 1968 r, ale formalnie została powołana z dniem 1 marca 1969 r. Pierwsza rekrutacja na studia dzienne i wieczorowe nastąpiła w październiku 1968 r. Organizatorem i pierwszym kierownikiem Filii w Legnicy był dr inż. Janusz Wiśniewski z Instytutu Budownictwa. Jego zastępcą był mgr inż Marek Barański z Instytutu Cybernetyki Technicznej.

Filia wtedy na swoją działalność otrzymała odremontowany budynek szkolny wraz z salą gimnastyczną - po zlikwidowanym III Liceum Ogólnokształcącym - przy ulicy Rewolucji Październikowej 32 (obecnie – ul. Senatorskiej, budynek V LO). Potem decyzją ówczesnego prezydenta Legnicy - mgr. Jana Binka - z dnia 1 czerwca 1976 roku Filii w Legnicy został przyznany nowy, dwukrotnie większy od poprzedniego (ponad 4000 m2), budynek dydaktyczny przy ul. Batorego 8 (po Szkole Podstawowej nr 5). Po przeprowadzeniu remontu i wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, filia rozpoczęła rok akademicki 1976/77 w nowej siedzibie, gdzie obecnie nadal urzęduje.