Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Letii dyskutowano o KGW (FOTO)

LEGNICA. O niezależności i rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw mówiła wiceminister Andżelika Możdżanowska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, która spotkała się w poniedziałek w Letii Business Center z przedstawicielami KGW powiatu legnickiego. Spotkanie poświęcone było wspólnej dyskusji na temat wsparcia finansowego, działalności, wydatków i ich rozliczeń po wprowadzeniu zmian w działalności KGW. Inicjatorką spotkania był minister Adam LIPIŃSKI i senator Dorota CZUDOWSKA. W ich imieniu gospodarzami spotkania byli: poseł Ewa Szymańska i starosta legnicki Adam Babuśka. W spotkaniu uczestniczyli też pełnomocnicy ds. KGW oraz przedstawiciele Urzędów Skarbowych, ARiMR, władz samorządowych. – Znając od wielu lat to środowisko, nie mam cienia wątpliwości, że otrzymując nowe narzędzie i nowe szanse zwiększenia skuteczności swojego działania, kobiety znacząco wzmocnią swój wkład. Proszę też pamiętać, że dla wielu kobiet koła są często miejscem, w którym się doskonalą, rozwijają swoje umiejętności organizacyjne oraz mają możliwość wykazywania się przedsiębiorczością, która później wykorzystywana jest przy zakładaniu własnych restauracji, firm krawieckich, gospodarstw agroturystycznych czy też w dowolnej innej branży - mówił starosta legnicki Adam Babuśka. 

W Letii dyskutowano o KGW (FOTO)

Od 3 do 5 tysięcy złotych mogą pozyskać Koła Gospodyń Wiejskich. Koło może założyć 10 osób i musi być ono wpisane do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość KGW już dokonało takiego wpisu. Ustawa nadaje KGW osobowość prawną, co umożliwia im korzystanie z form wsparcia ze środków unijnych czy dotacji z budżetu państwa. Środki można przeznaczyć na integrację lub różne działania i przyjemności. 

- W uchwalonej niedawno przez Sejm ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich zawarliśmy bardzo konkretne narzędzia wsparcia Waszej działalności. To nie tylko realna pomoc finansowa - od 3 do 5 tys. złotych na start, ale także ulgi podatkowe, bezpłatna obsługa prawna, ułatwienia formalne jakich nie ma żadna inna organizacja – mówiła wiceminister Andżelika Możdżanowska.

Dochody Kół przeznaczone na działalność statutową są zwolnione z podatku do 100 tysięcy złotych, z podatku VAT – do 200 tysięcy złotych. Są także zwolnione z obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych czy posiadania kas fiskalnych.

- To bardzo korzystne rozwiązania, które Rząd wypracował dla tylko KGW - powiedział starosta legnicki Adam BABUŚKA. - Ważne, że wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich ma stały, systemowy charakter, a to pozwoli niebawem oceniać efekty działań KGW. Wywodzę się z tego środowiska i doskonale wiem jak ważna dla polskiej wsi jest ta ustawa.

Zarejestrowane koła gospodyń wiejskich mogą przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej.

- Ustawa o kołach jest kamieniem milowym i głównym punktem, ale ja już myślę o kolejnych rzeczach w zakresie kół – przygotowuję obecnie Kartę KGW, planuję powołanie i uruchomienie Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, chciałabym uruchomić również platformę międzynarodowej współpracy KGW i ich odpowiedników w innych krajach oraz wymiany najlepszych praktyk - dodała minister Andżelika Możdżanowska.

Z przebiegu dyskusji widać było, że środowiska wiejskie zaakceptowały zmiany w zakresie funkcjonowania KGW wprowadzane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/25-02-19-spotkanie-kol-gospodyn-wiejskich-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}