Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowe zadania oddziału chirurgii - ortopedia dziecięca

LEGNICA. Oddział chirurgiczny dla dzieci zwiększa zakres swoich świadczeń medycznych o prowadzenie przypadków z zakresu ortopedii. Przyoddziałowa poradnia rozpoczęła już przyjmowanie najmłodszych pacjentów ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi w wyznaczonym dniu – w każdą środę. A w krótkiej perspektywie oddział zamierza także wykonywać zabiegi ortopedyczne w trybie planowym - dziś najmłodsi pacjenci z takimi przypadkami odsyłani są do innych ośrodków.

Nowe zadania oddziału chirurgii - ortopedia dziecięca

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją wojewódzkiego konsultanta do spraw chirurgii dziecięcej profesora Macieja Bagłaja opiekę nad przypadkami ortopedycznymi u pacjentów do 18 roku życia powierzono nie oddziałom ortopedycznym jak dotąd, ale oddziałom chirurgii dziecięcej.

- Zajmujemy się nimi w wyniku tej decyzji od połowy minionego roku – wyjaśnia dr n. med. Rafał Pilch. Ordynator Oddziału Chirurgicznego dla dzieci. - Przejęliśmy zajęcie od ortopedów w zakresie przypadków poniżej 18 roku. Od początku realizacji nowych zadań byliśmy wspierani ortopedami z naszego szpitala. Mali pacjenci ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi byli hospitalizowani w naszym oddziale. Każdy z przypadków wymaga kontroli w poradni przyoddziałowej. Na początku wszyscy pacjenci „ortopedyczni” byli przyjmowani razem z przypadkami chirurgicznymi ogólnymi. Jednak od połowy lutego wydzieliliśmy jeden dzień w pracy poradni wyłącznie na same przypadki ortopedyczne i do nich przyjeżdża ortopeda z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu - Piotr Niespodziański. Taka zmiana pozwala nam na uporządkowanie opieki nad najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu dzieci z konkretnymi przypadkami przyjmuje specjalista ortopeda, a nie jak dotąd chirurg dziecięcy.

Okazuje się, że taka zmiana w organizacji funkcjonowania oddziału oraz ściągnięcie lekarza specjalisty, który przyjmuje w określony dzień tygodnia ułatwiła pracę na oddziale, a tym samym podniosła już jakości świadczeń dla małych pacjentów. Bo na brak pracy nie można narzekać.

- Podczas każdego „dnia ortopedycznego” przyjmuję ok. 30-40 pacjentów z całego regionu – mówi Piotr Niespodziański, ortopeda traumatolog, który specjalizuje się w ortopedii urazowej u dzieci.

- Trafiają do nas dzieci ze świeżymi urazami, pacjenci do kontroli, zmiany opatrunków, a także ze schorzeniami ortopedycznymi – jak wady postawy, przypadki stopy końsko-szpotawej, zniekształcenie układu kostno-mięśniowo-stawowego m.in. w przebiegu porażenia mózgowego, leczenie urazów narządów ruchu u dzieci i ich następstw (skręcenia, złamania urazy) oraz wiele innych.

Do poradni przyoddziałowej trafiają dzieci ze skierowaniami z oddziału do kontroli, z SOR-u, albo od lekarza rodzinnego.

- Obecnie oddział chirurgii dla dzieci jest wspierany przez trzech specjalistów z dziedziny ortopedii. -dodaje dr Rafał Pilch. - Podczas dyżurów, który pełnimy permanentnie posiadamy wsparcie naszych szpitalnych ortopedów czyli doktora Trubisza i doktora Sołtysiaka i teraz dodatkowo doktora Niespodziańskiego – Po zgłoszeniu na SOR wykonywana jest diagnostyka obrazowa. Przypadki wątpliwe przesyłamy w formie obrazowej do lekarza ortopedy, który jest pod telefonem, a ten w zależności od sytuacji wydaje stosowne zalecenie. Jeżeli pacjent nie wymaga leczenia operacyjnego, repozycji (nastawienia złamanej kości lub zwichniętego stawu) i nie wymaga stabilizacji metalem - to wychodzi do domu. Jeśli jednak istnieje potrzeba leczenia operacyjnego pacjenta w znieczuleniu ogólnym to jest przyjmowany do oddziału, po czym ortopeda z nami wykonuje niezbędny zabieg.

W związku z nowymi obowiązkami z zakresu przypadków ortopedycznych szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej dr Pilch ma już konkretne plany na przyszłość.

- W nieodległym terminie zamierzamy rozszerzyć naszą działalność o leczenie wad postawy i docelowo wykonywanie zabiegów operacyjnych ortopedycznych u dzieci w trybie planowym – chwali się dr Pilch.- Musimy skoncentrować się na chirurgii ortopedycznej urazowo – ortopedycznej u dzieci i prowadzeniu takich przypadków. Jest to konieczne. Albowiem na Dolnym Śląsku nie ma zbyt wielu placówek zajmujących się dziecięcymi przypadkami ortopedycznymi. A tych przybywa - zwłaszcza nieurazowych jak np. przykurcze ścięgien, deformacje wrodzone, zaburzenia rozwoju kości, układu szkieletowego, gangliony. Mam nadzieję, że za kilka lat tak będziemy mieli zorganizowany oddział oraz zaplecze kadry medycznej w taki sposób, że będziemy mogli takie zabiegi wykonywać u siebie w Legnicy. Dziś pacjentów odsyłamy do Wrocławia.-

Miejmy nadzieję, że wszystkie cele i zamierzenia wejdą szybko w życie ku zadowoleniu małych pacjentów i ich opiekunów.