Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rektor PWSZ im. Witelona z tytułem Doctora Honoris Causa

LEGNICA. Drohobycki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki, decyzją Rady Naukowej przyznał Rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy prof. dr. hab. inż. Ryszardowi K. Pisarskiemu tytuł honorowy Doctora Honoris Causa. Tym samym Rektor legnickiej uczelni dołączył do grona Profesorów Honorowych Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, wśród których są także Roland Franko, Joris Hindryckx, Stanisław Dąbrowski, Mikołaj Muszynka, Wiktor Andruszczenko.

Rektor PWSZ im. Witelona z tytułem Doctora Honoris Causa

Profesor Ryszard K. Pisarski był osobiście zaangażowany w rozwój współpracy między Uczelniami. Dzięki temu udało się zorganizować szereg cennych inicjatyw naukowych tj. konferencji, wizyt studyjnych oraz akcji charytatywnych. Promuje Legnicę wśród społeczności uniwersyteckiej (pracowników i studentów) poprzez aktywizację na polu wymiany studenckiej i pracowników zarówno administracyjnych, jak i naukowych. Jest inicjatorem zawarcia w styczniu 2017 roku umowy o współpracy pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy a Drohobyckim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym imienia Iwana Franki.

Ryszard Kazimierz Pisarski, urodzony 6 maja 1952 roku w Czechowicach-Dziedzicach, studiował w latach 1971 - 1976 na Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Podczas ostatnich trzech lat studiów był stypendystą Polskiej Akademii Nauk. Studia na Wydziale Zootechniki (obecnie Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt) ukończył z wyróżnieniem i rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Instytucie Żywienia i Higieny Zwierząt (obecnie Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii).

Od początku kariery naukowej Ryszard K. Pisarski prowadził badania dotyczące przede wszystkim efektywnego wykorzystania składników pokarmowych, zarówno podstawowych, jak i specyficznych, głównie przez drób. Badania te koncentrowały się nie tylko na efektach produkcyjnych, ale uwzględniały także sens stosowania w żywieniu zwierząt substancji często kontrowersyjnych z ekologicznego punktu widzenia, takich jak choćby stymulatory wzrostu, np. antybiotyki paszowe czy kokcydiostatyki. Zaangażowany był także w badania dotyczące preparatów probiotycznych, stosowanych zamiast antybiotyków. Ich skuteczność, jako preparatów korzystnie działających na zdrowie zwierząt i łagodzących wpływ stresorów, okazała się niekwestionowana. W tym okresie uczestniczył też w pracach na rzecz Instytutu Zootechniki w Krakowie nad stosowaniem substancji biologicznie aktywnych w mieszankach dla drobiu rzeźnego.

W 1981 roku uzyskał stypendium International Research and Echanges Board, i na przełomie lat 1981/1982 przebywał w Pennsylvania State University, gdzie prowadził badania nad żywieniowymi uwarunkowaniami anormalnego rozwoju chrząstki - chondrodysplazji kości piszczelowych kurcząt.

W 1982 roku obronił pracę doktorską poświęconą mineralnemu profilowi krwi kurcząt brojlerów, jako pochodnej zróżnicowanego żywienia.

W latach 80. ze względu na embargo i drastyczne niedobory importowanych komponentów mieszanek - głównie soi i kukurydzy - Dr Ryszard K. Pisarski prowadził badania nad możliwością sformułowania alternatywnych mieszanek na bazie wyłącznie krajowych pasz. Badania te, dotyczące tak stosowania odpowiednich dodatków biologicznie aktywnych, jak i technologicznego przetwarzania, zakończyły się sukcesem. Uzyskane wyniki stały się w podstawą rozprawy habilitacyjnej.

W 1992 roku Dr Ryszard K. Pisarski uzyskał stopień naukowy - doktor habilitowany.

W kolejnych latach dr hab. Ryszard K. Pisarski prowadził i uczestniczył w wieloprofilowych badaniach, wśród których można wyróżnić badania nad sensem stosowania enzymów paszowych, probiotyków i ziół (jako alternatywy dla eliminowanych antybiotyków paszowych). Intersujące okazały się badania nad możliwością żywieniowego oddziaływania na skład chemiczny mięśni (mięsa) brojlerów – zwłaszcza na zmianę profilu kwasów tłuszczowych, istotną z dietetycznego punktu widzenia. Wiele uwagi poświęcił fizjologii trawienia, głównie zależności tempa absorpcji woreczka żółtkowego piskląt od początkowego żywienia. Warto też zauważyć, że wiele prowadzonych przez Niego badań dotyczyło żywienia zwierząt w aspekcie ochrony środowiska (maksymalizacja wykorzystania składników odżywczych).

W 1999 roku dr hab. Ryszard K. Pisarski otrzymał z rąk Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego, tytuł naukowy - profesor.

Prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski jest autorem lub współautorem 83 oryginalnych prac badawczych, 45 doniesień konferencyjnych, 13 artykułów popularno-naukowych, 27 opracowań nieopublikowanych. Jest współautorem 7 książek. Był promotorem ponad 60 prac magisterskich, 80 prac licencjackich i 3 rozpraw doktorskich. Recenzował 4 rozprawy doktorskie, 2 prace habilitacyjne i 4-krotnie oceniał dorobek naukowy w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora.

W okresie zatrudnienia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie był członkiem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Polskiego Oddziału World's Poultry Science Association i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. W latach 1993-1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

W 2007 roku Prof. Ryszard K. Pisarski został wybrany na funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy na kadencję 2007-2011. Funkcję rektora sprawował także w kadencji 2011-2015 i pełni ją obecnie, w kadencji przedłużonej na skutek wejścia w życie ustawy 2.0. o nauce i szkolnictwie wyższym. Od 2015 roku związany jest zawodowo wyłącznie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy.

W trakcie kadencji Rektora Ryszarda K. Pisarskiego zmieniona została struktura organizacyjna Uczelni na typowo akademicką. Zamiast instytutów wprowadzono wydziały i zakłady, uruchomiono 14 nowych kierunków studiów, w tym cztery kierunki studiów magisterskich: Pedagogika, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Pielęgniarstwo oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Uruchomiono także dwa kierunki jednolitych studiów magisterskich – Fizjoterapię i Prawo. Wszystkie kierunki studiów sprofilowane są praktycznie.

Rektor Ryszard K. Pisarski miał znaczący wkład w uruchomienie Domu Studenta PWSZ im. Witelona w Legnicy oraz Ośrodka Projektów i Edukacji, który dysponuje nie tylko nowoczesnymi laboratoriami, ale także mieści Centrum Socjoterapii dla dzieci i młodzieży. Był też zwolennikiem budowy farmy fotowoltaicznej o mocy jednego MW, która ma nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie Uczelni na energię elektryczną, ale umożliwiać kształcenie praktyczne studentów, zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, a także Centrum Symulacji Medycznych, służące kształceniu studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w warunkach najbliższych rzeczywistości. Dzięki staraniom Rektora Uczelnia współpracuje z licznymi zakładami pracy i instytucjami Legnicy i Dolnego Śląska.

Prof. Ryszard K. Pisarski wielokrotnie wyróżniany był Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uhonorowany został też Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi. Ma tytuł honorowy Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.