Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wojciech Sumliński spotka się z legniczanami

LEGNICA. Po traumatycznych doświadczeniach założył własne wydawnictwo WSR. Mieszka w Białej Podlaskiej, jest żonaty, ma czworo dzieci... Legnicki Klub Gazety Polskiej i Radny Andrzej Lorenc zapraszają na spotkanie autorskie połączone ze sprzedażą książek z Wojciechem Sumlińskim. 1 kwietnia godz. 18 Akademia Rycerska ul. Chojnowska 2 (Sala Maneżowa).

Wojciech Sumliński spotka się z legniczanami

Wojciech Sumliński, ur. w 1969 r. w Warszawie, psycholog i dziennikarz śledczy. Pracował w pierwszym polskim zespole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie”, a następnie – m.in. w tygodniku „Wprost” i w Telewizji Polskiej. Jako freelancer był autorem i współautorem licznych publikacji oraz magazynów śledczych emitowanych w TVP: „Oblicza prawdy” i „30 minut” – ukazujących tajne operacje służb specjalnych w PRL-u i w III RP.

Po publikacjach systematycznie podejmowano próby dyskredytowania autora, podważania wiarygodności i utrudniania prowadzonych przez dziennikarza śledztw procesami sądowymi, z których na 24 dwadzieścia trzy zakończyły się jego wygraną. Najgłośniejszy z procesów dotyczył działalności założonej przez oficerów WSI spółki Megagaz, która doprowadziła do defraudacji siedmiuset milionów złotych. W korzystnych dla autora werdyktach Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie określiły działalność autora jako „wzorcową pracę dziennikarza śledczego”. Był laureatem licznych nagród dziennikarskich oraz Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży o nadgranicznej przestępczości zorganizowanej.

Współautor publikacji ujawniających agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) pracujących pod „przykryciem dyplomatycznym” w ambasadzie rosyjskiej w Warszawie, po której 17 rosyjskich szpiegów wyrzucono z Polski. Jako pierwszy ujawnił ściśle tajne akta świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, oraz fakty całkowicie podważające obowiązującą wcześniej wersję najgłośniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni PRL-u – morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Swoje wnioski na temat tajnej rzeczywistości III RP zawarł w licznych publikacjach, reportażach telewizyjnych i scenariuszu filmowym napisanym na zlecenie Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz w 13 książkach – na kanwie 6 z nich powstały audiobooki. Większość książek została napisana już po próbie aresztowania i próbie samobójczej autora, będącej konsekwencją kombinacji operacyjnej służb specjalnych i spisku zawiązanego na szczytach władzy – mającego na celu zatrzymanie dziennikarskich śledztw Wojciecha Sumlińskiego – co potwierdziły wszystkie uniewinniające autora, prawomocne wyroki sądowe. Ostatni potwierdził, że autor padł ofiarą prowokacji i kombinacji operacyjnej służb specjalnych oraz najważniejszych osób w państwie, z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim, urzędującym szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem, przewodniczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Pawłem Grasiem oraz pułkownikiem WSI Leszkiem Tobiaszem na czele.

W lutym 2016 ujawnione zostały informacje, wcześniej obwarowane klauzulą tajności, potwierdzające, że Wojciech Sumliński był najbardziej inwigilowanym przez służby specjalne dziennikarzem śledczym w Polsce.

Począwszy od 2016 autor wydaje książki we współpracy z majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Tomaszem Budzyńskim, byłym szefem delegatury ABW w Lublinie, któremu podlegało kilkuset oficerów i funkcjonariuszy służb specjalnych – dotąd napisali wspólnie pięć książek.

Dotychczas, łącznie, książki Wojciecha Sumlińskiego zostały sprzedane w liczbie ponad siedmiuset tysięcy egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych współczesnych polskich autorów.