Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ekonom nęcił technicznymi zawodami (FOTO)

LEGNICA. Swoje podwoje dla uczniów ósmych klas szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum otworzył miejscowy Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego. Swoim konkretnym zawodowym wykształceniem szkoła, podczas swoich Dni Otwartych, przyciągnęła tylko do godzin południowych ponad trzystu zainteresowanych, głównie uczniów z terenów gmin legnickich, jaworskich, chojnowskich czy lubińskich. Nie da się ukryć, że od wielu lat większość obecnie uczących się w „Ekonomie” pochodzi spoza Legnicy.

Ekonom nęcił technicznymi zawodami (FOTO)

Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła z ponad 70-letnią tradycją w nauczaniu dobrych intratnych zawodów, bo do takich na pewno należy zaliczać księgowego czy bankowca. Do 2016 roku jej mury opuściło 17.697 absolwentów. Wśród nich znaleźli się ceniony i znany dziennikarz - Mariusz Szczygieł, aktor teatru jeleniogórskiego Jacek Grondowy, Dorota Purgal – zastępczyni prezydenta Legnicy, Genowefa Wiśniowska – była wicemarszałek Sejmu czy czterokrotna olimpijka w podnoszeniu ciężarów i poetka Aleksandra Klejnowska-Krzywańska.

Teraz „Ekonom” podążając za aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy wzbogacił swoją ofertę edukacyjną o nowe ciekawe propozycje zawodowe.

- Obecnie uczy się w naszej szkole 435 uczniów – chwali się Elżbieta Chojnacka, wicedyrektor legnickiego ZSE .- Jesteśmy odpowiednio przygotowani na rekrutacje absolwentów i gimnazjum i szkół podstawowych. Dla gimnazjalistów mamy miejsca w 1 klasie dla zawodu technik ekonomista, 1 klasie w zawodzie technik hotelarstwa, 1 klasie w zawodzie technik obsługi turystycznej i po pół w klasach: technik turystyki wiejskiej i technik eksploatacji portów i terminali. Dla uczniów 8 klas szkół podstawowych – przygotowaliśmy propozycję nauki zawodu w 1 klasie technik ekonomista, 1 klasie technik hotelarstwa oraz po pół w klasach technik obsługi turystycznej i technik eksploatacji portów i terminali. To są nasze plany, oczywiście zweryfikuje je na pewno konkretne zainteresowanie zawodami przyszłych naszych uczniów, zwłaszcza tych mieszkających poza Legnicą, którzy dziś stanowią 80% odwiedzających naszą szkołę.

- Klasy są kameralne - wylicza z kolei atuty szkoły Ksenia Znamirowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych, odpowiedzialna za promocję szkoły. - Nauka przedmiotów ogólnokształcących jak np. j.polski, matematyka odbywa się w 30 osobowych grupach. Ale nauczanie przedmiotów zawodowych i języków obcych przeprowadzane jest w mniejszych, 15- osobowych zespołach. Z uwagi na zmianę w nauczaniu w systemie oświaty nauka zawodu będzie dla obecnych gimnazjalistów trwać 4 lata, zaś uczniowie szkół podstawowych będą edukować się w wybranej profesji o rok dłużej. Praktyki zawodowe wchodzą do programu odpowiednio w drugim i trzecim roku nauczania.

Wśród oprowadzających grupy nastolatków zainteresowanych nauką w Ekonomie wyróżniali się członkowie Samorządu uczniowskiego: Przewodniczący Patryk Wacker, Sekretarz Weronika Włodarczyk i Anna Żurawik – Z-ca Przewodniczącego. Jednym tchem potrafili wymienić kilkanaście atutów ich szkoły.

- „Ekonom” to szkoła życia - akcentuje Anna Żurawik. - Tu nie uczy się tylko przedmiotów ściśle ogólnokształcących, ale tych przydatnych i konkretnych rzeczy. Poza tym mamy czas na wiele innych aspektów - mamy czas na zabawę i poznanie świata. Np. przy kierunkach turystycznych i hotelarskich dużo zwiedzamy różnych krajów, także w ramach praktyk. A to z kolei otwiera nam wiele drzwi do przyszłej pracy w świecie. Już po egzaminie zawodowym po trzeciej klasie mamy kilkanaście możliwości rozwoju w tym zawodzie.

- W szkole jest przewaga dziewczyn, na 1 chłopaka przypada teraz 5 dziewczyn. Ale to przecież atut, jesteśmy jak rodzynki w torcie - męski punkt widzenia przedstawia Patryk Wacker.- Uważam, że świetną propozycją dla chłopaków jest nasz nowy kierunek – technik eksploatacji portów i terminali lotniczych. I dziś o tą propozycję było najwięcej pytań.

- Szkoła umożliwia nam praktyki za granicą, co daje nam dużo możliwości na przyszłość - podkreśla istotny argument „za” Weronika Włodarczyk.- Tam często uzyskujemy certyfikaty, na które potem powołujemy się w CV, co nam zwiększa szanse na otrzymanie pracy.

Jak widać, za wyborem tej konkretnej szkoły przemawia wiele, a na pewno fakt, że kończąc w nim naukę wychodzi się z konkretnym zawodem.

{gallery}galeria/wydarzenia/21-03-19-dzien-otwarty-w-zse-fot-ewa-jakubowska{/gallery}