Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

6 miliardów litrów wody w jeden rok

LEGNICA. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobra okazja, by przedstawić w liczbach, ile wody rocznie produkuje Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. i jakiej jakości jest woda uzdatniania przez miejską spółkę.

6 miliardów litrów wody w jeden rok

Wyobraźmy sobie 6 miliardów litrów wody. Czy jesteśmy w stanie? By to zobrazować posłużmy się przykładem. 6 miliardów litrów wody to 4 miliardy 1,5-litrowych butelek napełnionych wodą. To 1600 pełnych basenów o wymiarach olimpijskich. To też, mniej więcej, ilość wyprodukowanej wody w roku 2018 przez Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.
lpwik logo
W poprzednim roku LPWiK S.A. pobrało z Kaczawy 6.339.092,00 m3 wody. Ta liczba robi wrażenie, tak samo, jak ta, że na obszarze legnickich wodociągów znajduje się 150 hektarów terenów wodonośnych, a 24 hektary to powierzchnia stawów infiltracyjnych posadowionych na gruntach żwirowych. Pojemność stawów przy legnickim ujęciu wody wynosi blisko 850 tys. m3., z czego największy z nich ma blisko 900 metrów długości, 50 metrów szerokości i 4,2 metra głębokości.

Legnicki Zakład Produkcji Wody dziennie może uzdatnić nawet 40 tys. m3 wody, czyli 40 milionów litrów. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę to jednak ok. 17-18 tys. m3.

Ile zatem wody zużywają Polacy? Z danych statystycznych wynika, że Polak zużywa średnio 150 litrów wody dziennie, z czego tylko 2-3 litry do celów konsumpcyjnych. Rośnie jednak odsetek ludzi pijących wodę prosto z kranu, bo jej jakość jest na bardzo dobrym poziomie a dodatkowo dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze. Za tysiąc litrów wody z legnickich wodociągów płacimy 10,17 zł netto (wraz z opłatą za odprowadzenie ścieków), co oznacza, że litr wody kosztuje konsumenta nieco ponad 1 grosz.

LPWiK S.A. propaguje picie „kranówki” wśród mieszkańców regionu. W tym celu zamontowało już blisko 30 poidełek w szkołach czy obiektach użyteczności publicznej. Woda to główny składnik organizmu człowieka, o czym bardzo dobrze wiedzą dzieci, które chętnie korzystają ze źródełek wody pitnej zlokalizowanych w ich szkołach. Ty też „Pij naszą wodę”.

lpwik pij wode poidelko